View Single Post
  #9  
Vechi 30.09.2012, 15:14:22
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Cunosc un caz de familie a carei membri au trecut la neoprotestanti. O persoana mai in varsta din acea familie avea locul de veci platit la ortodocsi inainte de convertirea la acea religie neoprotestanta.

Acea persoana a decedat iar preotul nu a fost de acord cu inhumarea persoanei decedate decat cu conditia ca slujba de inhumare sa fie facuta in rit-ul ortodox.

Cred ca cimitirele ar trebui sa ramana administrate de culte si administratiile publice locale dar sa fie ceva mai multa toleranta intereligioasa mai ales in cazurile speciale in care o persoana nu are religie si doreste sa aiba un loc de veci sau si-a schimbat religia si doreste isi pastreze locul de veci platit la un cimitir administrat de vechea religie!

Subscriu,ca Cimitirele sa ramina in administrarea STATULUI,numai ca ,ce nu stii tu,draga UNNOOM,este aceea ca la noi STATU' e OPRESCU ,in materie de..CIMITIRE,si Oprescu...i-a facut cadou bisericii lu' danutzu niste milioane de..EURO(pt mastodontu' ala numit catedrala -a neamului!!!-..asa ca de ce nu l-ar cadorisi si cu TOATE cimitirele,fara deoasebie de..cult?Hulpavii lu' danutz,isi mestesugesc vorbele ,facindu-le mieroase,dar numai unii dintre noi stim ,cit sint de viclene...
Subiectul e "BOR VREA monopol asupra cimitirelor' ,dar ideea de ce VREA BOR e cu mult mai..elastica...Treaba e de ce TRE' sa obtina...MUSAI:UN VOT DE BLAM!,pentru intreaga ACTIVITATE,si pentru..FATARNICIE!
Sa se stie,pentru voi cei care,eventual,mi-ati sari la jugulara cu "vai ,nu judeca!",sa stiti ca,asa cum v-am mai zis,pe aici si pe "aiurea",crestinism ortodox,nu inseamna prostie,si supunere pina la pozitia in care vei ramine incovoiat,de asuprirea din DEAL si de GUVERNAMINT imbecil! Ci VERTICALITATE! Toate vi le-am spus:
Cu dragoste!
Reply With Quote