View Single Post
  #9  
Vechi 23.10.2014, 23:24:52
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Bravo, Yasmina, iata vocea ratiunii

Citat:
Īn prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Haideti domnilor sa fim seriosi,Domnul se ne ierte pt astfel de enormitati!
...nu ma asteptam la altceva de la tine. Uite, poate acum intelgeti de ce detest tot ce este spirit de grup, de la haite (nu neaparat de canide sau hiene) pina la organizatii: pe forum, am observat asta demult: cum se aduce o acuzatie, cit de cretina, unui eterodox, gata! se aglutineaza toti "fratii de credinta" virtualmente aflatori pe acolo, ca sa dea dovada de solidaritate.
Pina si simpaticul moldovean Florinvs a picat, in ciuda bunului-simt si bonomiei care de altfel il definesc, in capcana ridicolei iri postate de gpalama (si de el ma mir, ca a pus botul la asa o tampenie; probabil a avut de-a face cu niste calugarasi din aceia aflati la intersectia prostie-fanatism-patologie, care au puterea nefasta de a isi radicaliza auditoriul, chiar daca aceia le sunt indiscutabil superiori intelectual pica in plasa, datorita folisirii puterii infame a spiritului de turma; pentru acei barbosi aflati in razboi rece cu sapunul si antiperspirantele, catolicii si protestantii fiind dracu' gol).
Gindind drept, as prefera sa stiu o suta de Papi, episcopi, preoti executati dupe metodele amicilor din Statul Islamic, decat sa se intoarca istoria cu cruciade si arderi pe rug. Dar, aici se opreste "dintele" ce am contra spiritualitatii apusene crestine. Cu cei care au distrus prin cruciade, colonizari si exploatari alte popoare am o problema, ca si cu cei care ataca familia; da, vad o solutie violenta la aceste probleme.
In primul rind, suntem oameni. In al doilea, credem in Dumnezeu, chiar in moduri extrem de diferite, sau care pot parea astfel. Si orice ne poate aseza unii impotriva altora la modul violent, pe temei de "hau-hau, teritoriul ni-l marcam, "cainele alfa" il laudam, pentru cauza latram, pentru credinta luptam" este de la Dusmanul lui Dumnezeu si al nostru.
Singurele valori pentru care merita sa luptam si sa nimicim, daca e nevoie, sunt umanitatea normala, in sensul cel mai larg. Adica toti cei care isi respecta semenii, tin la viata in toate formele ei, si respecta familia normala, si definesc omul ca barbat sau femeie. Acela e adevaratul ecumenism. Nu divizari fantice in credinte compilat de altii, nu folosirea naturii si altor popoare ca materie prima. De asta privesc cu neincredre, si deseori cu ura, pe apusean. Dar sa colportez minciuni despre ei, chiar asa degenerati cum sunt occidentalii, sa ma comport ca un calugaras grecotei fanatic, care isi imprastie veninul de propaganda "noi avem adevarul, aialalti nu au nimic" catre multimea de pelerini, asta nu.
On-topic: nu cred porcaria asta. NU sunt un fan al acutalului Papa, pe care, sincer il consider infiltrat si probabil initiat in cacaturile lor de planuri obsedant-autoritariste, pervertitoare si globalizante.
Insa asa o stire e de tot cacatul. Ma mir, ca oameni pe care ii stimez pot crede asa ceva.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 23.10.2014 at 23:29:14.
Reply With Quote