View Single Post
  #10  
Vechi 17.01.2010, 19:03:52
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Toti spuneti ca iadul nu a fost creat de Dumnezeu. Dar nu am vazut nici un cuvant scris folosit ca argument. Am sa va dau eu unul si apoi sa imi explicati si mie ce inseamna: "Mat 25:41 Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui" ?

Cine a pregatit acest foc? Diavolul singur spre propria pedeapsa? Eu zic ca nu.

Conceptia despre iad include doua mari curente: cea fizica si cea spirituala. In conceptia fizica iadul este un loc. Acest loc este focul cel vesnic, gheena, locul scrasnirii dintilor. Acest loc a fost pregatit pentru diavol si ingerii sai, caci Dumnezeu in mila sa doreste sa piarda nici un om. Din pacate unii oameni vor ajunge acolo.

A doua conceptie este spirituala, locul departarii maxime de Dumnezeu, singuratatea prin excelenta. Fie una fie alta, acest loc exista cu ingaduinta lui Dumnezeu si a fost pregatit pentru diavoli si oamenii rai. Ambele se impletesc si dau o definitie pe cat se poate.

Va dau un fragment din Nicolae Velimirovici:
"Este foarte limpede faptul că Domnul a pregătit focul cel veșnic numai pentru diavol și îngerii aceluia, și că El a pregătit Împărăția pentru toți oamenii de la întemeierea lumii. Pentru că Dumnezeu voiește ca toți oamenii să se mântuiască (I Timotei 2:4; cf. Matei 18:14; Ioan 3:16; II Petru 3:9; Isaia 45:22) și pentru ca nici măcar unul să nu piară. De aceea, Dumnezeu nu i-a sortit pe oameni să piară, ci să se mântuiască; Dumnezeu nici nu a pregătit pentru ei dinainte focul diavolului, ci, El Și-a pregătit Împărăția Sa, și numai pe aceasta a pregătit-o. De aici este limpede faptul că gândesc greșit, cei care spun despre păcătos: "el este sortit să fie păcătos". Dacă omul ar avea o astfel de sortire, aceasta nu ar fi de la Dumnezeu, ci numai de la omul însuși. Faptul că nu este sortire de la Dumnezeu, se vede din faptul că Dumnezeu nu a pregătit dinainte nici un loc anume pentru chinurile oamenilor, ci numai pentru diavol. De aceea, la Judecata de Apoi, Judecătorul cel drept nu va avea nici un loc anume unde să-i trimită pe păcătoși, decât numai împărăția întunecată a diavolului. Și faptul că aceasta este dreptatea Lui, ca Judecătorul să-i trimită acolo, este limpede din faptul că aceștia, în timpul vieții lor pământești, au căzut de la Dumnezeu și s-au pus în slujba diavolului."

Treceti de etapa cu iadul un loc cu cazane unde fierb oamenii sau unde diavolul cu coada si copite de tap pune smoala pentru mai buna perpelire.
Reply With Quote