View Single Post
  #6  
Vechi 17.06.2010, 18:49:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Regulile fundamentale ale vieții de credință (și, bineînțeles, regulile privind credința însăși) sunt aceleași în Biserica Universală. În rest, fiecare Biserică Particulară sui iuris (=cu drept propriu) are propriile reguli privind ritul și ritmul vieții de credință, ca și normele de disciplină. Una este postul la romano-catolici, altul la greco-catolici, la melkiți, etc. Alte sinaxare, alte norme canonice. Altă ierarhie.
Comparând cu ce am observat la ortodocși, "spațiul de manevră" al duhovnicului este (cu puțin) mai îngust. Aceasta înseamnă că duhovnicul (noi îi spunem "spiritual" de obicei) nu poate da îndrumări contrare canoanelor în vigoare. Aceasta nu înseamnă că nu există direcțiune spirituală, ci că există o mai mare conștientizare a faptului că autoritatea în Biserică vine pe verticală. Magisteriul este format din papa și episcopii în comuniune cu el. Ei, și numai ei au preoție deplină. Față de preoția lor, cea a preotului este delegată: preoții sunt colaboratori ai episcopilor. La hirotonie, episcopul consacrator, aflat pe tron, întreabă: "promiți ascultare și respect mie și urmașilor mei ?", iar noul preot spune: "promit", după care episcopul spune: "să binecuvânteze Dumnezeu lucrarea astfel începută!"
Orice grup de laici sau de preoți își poate elabora reguli, mergând până la reguli de viață personală (am și eu una), dar acestea trebuie să aibă aprobarea nivelului imediat superior și nu pot fi contrare regulei generale. Ca laic, aprobarea preotului meu e suficientă. Ca preot, aș avea nevoie de aprobarea episcopului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote