View Single Post
  #9  
Vechi 13.12.2010, 22:08:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
As vrea sa stiu cum as putea sa cred in Hristos , din toata inima, cred in El dar cateodata am unele indoieli,da-ti-mi putin ajutor!!!
Pofta vine mâncând. Mâncați Sf Său Trup și Sânge. Împărtășiți-vă mai des decât o faceți în prezent. Din ce vă împărtășiți mai des, din aceea veți dori să o faceți și mai des, fiindcă veți vedea că numai El satură. Spovada și împărtășania, nimic nu se compară cu acestea. Nici filmul "Patimile lui Cristos", nici chiar Sfânta și Dumnezeiasca Scriptură. Credința este dar supranatural, ca să o câștigați vă trebuie ajutor supranatural. Numai prin spovadă ajungeți la starea de grație, numai prin cuminecare ajungeți la uniune mistică, adică acolo unde viermele neadormit al îndoielii nu mai are nici un spor. Acolo unde scorpionul grijii e silit să își devoreze propria coadă. Numai cine s-a unit cu Adevărul și s-a făcut una cu El știe să deosebească adevărul de iluzie.

Dacă nu am fi păcătoși, ne-ar ajunge o împărtășanie pe an. Ba chiar una într-o viață. Și am fi mereu în stare de grație. Dar suntem oameni slabi și, la scurtă vreme după împărtășanie, uneori după un timp de ordinul zilelor, unirea cu Isus începe să slăbească. De obicei, slăbirea începe cu gândurile pe care nu ar trebui să le avem. Acestea creează breșe foarte mici la început în starea sufletului nostru. Pe urmă, breșele se lărgesc. Cât timp breșele nu sunt foarte mari și nu a apărut încă păcatul care să ne arunce la pământ, în acest stadiu ceva a rămas de la ultima împărtășanie: este setea de Cristos. Acum e momentul bun ca să ne cercetăm cugetul și să ne împărtășim din nou.

Este doar sfatul meu, de om care a trecut prin aceste îndoieli. Iar leacurile pe care le-am aflat, acestea sunt: spovada și împărtășania.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote