View Single Post
  #9  
Vechi 15.12.2010, 14:33:21
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Cât despre șleahta de mârlani care îi înjură pe oamenii Bisericii și îi arată cu degetul (și care "comentează" și în subsolul articolului), m-aș mira să aflu că ei fac milostenie mai multă.
Ia zi, limbajul asta l-ai invatat in biserica? Sau la ora de religie?

In alta ordine de idei, de unde stii tu ce fac aia care critica biserica? Si de unde pana unde trebuie sa fii activ intr-un anumit domeniu, sau sa fi facut anumite lucruri pana in acel punct, pentru a critica ceva care e vizibil nedrept? Daca mergem pe rationamentul tau, nu pot sa ma plang de atitudinea nesimtita a unui medic pentru ca eu nu am vindecat in viata mea pe nimeni, nu pot sa reclam un sofer care nu opreste in statie pentru ca nu am condus cat el, etc.

Si daca ai facut x kile de milostenie, asta iti da dreptul sa dai o batrana afara din casa?

Citat:
Obsesia voastră de a vă lega de Biserică e un gest de ipocrizie, atât timp cât nu faceți faptele pe care le pretindeți de la alții.
Este perfect legitim sa critici Biserica, atata timp cat pretinde ca e in pozitia de a oferi ghidaj moral unei intregi tari, si mai e si platita pentru asta, cu bani de la buget. Asta in timp ce astia nu gasesc bani de crese.
Normal ca nu o sa ma leg de Gigel, ca nu da bani la saraci, pentru ca lui nu ii da nimeni bani cu scopul asta, si nici nu se erijeaza in model de urmat, care are dreptul de a le zice altora ce si cum sa faca cu viata lor.
Dar Biserica are bani, si nici macar nu stim ce face cu ei. Si nu vorbesc aici de banii pe lumanari, slujbe de tot felul si donatii. Vorbesc de afaceri in turism, in alimentatie publica. Asta pe langa cele 126.000.000 dolari primite de la Stat pe 2010. Ca sa nu mai mentionez cele 25 de cladiri pe care tocmai le-a primit moka de la Stat.
Daca BOR vrea sa inchida gura criticilor, sa scoata contabilitatea la lumina, sa aflam si noi, procentual, cat din banii pe care ii are BOR merg inspre actiuni caritabile. Sunt sigur ca nu au ce ascunde, nu? Doar nu or sa fie ipocriti, ca toti ateii astia rai, comunisti si evrei, care ataca sfanta biserica.

P.S. Preafericitul tocmai a cerut 20 milioane lei pentru Catedrala Neamului. Asta in conditiile in care se lauda recent ca se va construi dintr-un imprumut bancar, plus donatii, fara bani de la Stat. Cine e ipocritul acum?

Citat:
O sa vezi cat de bine ne mergea cu biserica aia care-a prins puteri lumesti...
Exemple?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote