Subiect: Ecumenism?
View Single Post
  #101  
Vechi 10.05.2014, 13:40:08
calinp calinp is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2014
Mesaje: 52
Smile n-as vrea sa fiu copilul tau

Daca doar te-ai ruga, ai fi ca in exemplul dat de Steinhardt: te rogi sa se aprinda becul in loc sa te ridici putin de la rugaciune. Iar orice alta atitudine pozitiva fata de copil eu o numesc ecumenism.
Noi nu trebuie doar sa-i facem doar fise Mantuitorului, ci suntem cei care trebuie sa facem mai mari, ca El s-a dus la Tatal - asa a zis. Nu sa spunem: asta a facut doar El si gata, noi n-avem nicio treaba.
Nu cred ca exista mantuire individuala, in religia numita crestinism - despre asta vorbesc toate pildele Mantuitorului. Nici macar la Sf Antonie si Arsenie . Chiar rar cand se intalneau ei cu oamenii, ceea ce spuneau putea cantari mai mult dacat toata viata lor de asceza, daca ar fi gresit cu ceva - prin absurd, ca ei stiau ce au de facut. Ei n-ar fi tratat usor o eventuala acuzatie din partea dracilor ca din cauza lor altii sunt incurajati in rau. Nimeni nu scapa de nimic la judecata.

Am zis ca ai inteles, pentru ca asa mi s-a parut. Dar chestiunile astea tin cumva si de experientele proprii de viata, de credinta. Si eu am fost antiecumenist in studentie. Antiecumenistului nu i se pot contrapune decat argumente care sa ii tempereze judecata asupra altora. Restul intelege, eventual, fiecare numai de la sine.
Reply With Quote