View Single Post
  #109  
Vechi 12.05.2015, 05:55:08
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ne-a spus cumva Dumnezeu pe cine sa iubim si pe cine nu?
Ne-a dat liber arbitru sa alegem.
Citat:
Nu ne-a spus sa-i iubim pe toti?
Du-te si iubeste-i pe Hitler/Stalin/Lenin...
Citat:
Auzi la tine"nu-mi plac oamenii limitati in gandire...bla-bla-bla...
Da, si o repet din nou.
Citat:
Totusi Dumnezeu ne iubeste pe toti ba mai mult ne cere sa-i iubim si pe cei care ne fac rau.
Nu poti sa iubesti pe cel care nu se doreste a fi iubit.
Citat:
Daca tu nu poti sa jonglezi cu aceste notiuni simple de acceptare a unor banale discutii cum de intentionezi sa faci alte fapte mai grozave?
Acceptand sa-i iubesc pe politicieni, sa ma intorc in tara, unde sa lucrez
pe un salariu de 10 ori mai mic, totul din dragoste pentru aproapele din
neamul meu.

De ce nu esti tara facand chestia asta pt aproapele tau, din moment "ce-ti
iubesti aproapele" ?
Citat:
Stai linistit ca eu nu o sa te mai deranjez astfel incat sa fii nevoit sa porti dialoguri cu"astfel de oameni",doamne fereasca!
Foarte bine.
Si daca tot esti plina de iubire fatza de aproape, nu-i mai bine sa nu mai
lucrezi Duminica din dragoste pt Dumnezeu, pt ca si Dumnezeu iti este
unul din aproapele.

Acum probabil ca o sa zici ca "asa e jobul domne' ce sa fac...".
Schimba jobul din dragoste pt aproapele tau care este si Dumnezeu
ca sa nu mai lucrezi Dumnicile.

Acum probabil o sa zici "dar eu imi ajut aproapele (oamenii) in acele Dumnici..."
Sunt destui atei care-si ajuta aproapele in Duminici "pt ca asa cere fisa
postului de lucru..
."

"Da' dar banii ? Ce sa fac ca pierd foarte multi bani...Banii mei"
Neah.Vezi aici s-a dus naiba "dragostea pt aproapele".

Asa ca daca chiar iti iubesti aproapele , renunta la dragostea pt aproapele
numit ban, si treci la dragostea pt aproapele numit om, ba chiar pt
aproapele din neamul tau, si intoarce-te in tara unde sa lucrezi pe bani
de 10 ori mai putin, din dragoste pt aproape.

Dar chestia asta n-o sa se intampla deloc, pt ca nici tu in realitate nu-ti iubesti aproapele, dar iti place mult de tot sa vorbesti de asta.

Tu nici macar n-ai incercat vreodata s-o faci.Dar iti place cum suna:"iubirea de aproape".
Formalisme "sfinte" formalisme.Superficialitate dulce "superficialitate". Exact precum ai nostrii "mult iubiti" politicieni.
Asa ca nu mai incerca sa "pozezi" in lumina unei cuvioase in devenire, "din dragoste pentru aproapele" ca nu pica
bine lumina si se observa realitatea dincolo de imaginea de sine creata.

Daca ai fi incercat pt o secunda sa pui in aplicare "iubeste-ti aproapele" ai fi stiut/inteles/simtit ca primul pas
in aceasta directie inseamna jertfa de sine pt aproapele si ti-ai mai fi dat seama ca "iubeste-ti aproapele"
este o mare mare mare taina, care nu se realizeaza in cinci minute sau o zi , sau nici macar o viata intreaga.

Tu nu realizezi(nici n-ai avea cum :D ) ca "iubirea de aproape" reprezinta sinteza intregii Evanghelii.
Iti iubesti cu adevarat aproapele numai cand le-ai facut pe toate celelalte scrise in Evanghelie.
, adica iubirea de aproape este ultima harisma dobandita.Insa pt a aceasta trebuie in prealabil sa dobandesti
pe celelalte harisme.
De aceea iubirea de aproape este una din cele mai mari taine, si cine reuseste sa-si iubeasca aproapele este desavarsit.
Iar in momentul in care iti iubesti pe aproape, tu practic le-ai facut pe toate pe acest pamant si numai ai de ce sa
stai pe acest pamant, si atunci te cheama Dumnezeu la el.

Dar cum tu in realitate, n-ai incercat pt o secunda sa pui in aplicare "iubirea de aproape" n-ai cum sa-ti dai seama de chestiile astea.Dar iti place mult sa vorbesti despre asta.Mie personal nu-mi plac astfel de oameni.

Si stiu ca mai am mult de toooot pana sa ajung sa-mi iubesc aproapele.Insa stiu ca sunt pe drumul cel bun care
nu este deloc usor.Este cel mai greu drum dintre toate.

Last edited by oaie_cugetatoare; 12.05.2015 at 06:21:08.