View Single Post
  #1  
Vechi 11.07.2017, 21:35:33
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Lupta cu handicapul si sistemul corupt din Romania.

Ma numesc Luminita, 35 ani, din Focsani, o persoana nascuta cu un handicap - parapareza spastica dreapta (mana si piciorul nu le pot folosi decat partial) si un chist pe creier care ma face sa fiu dependenta toata viata de medicamente unele compensate iar altele mai scumpe trebuie sa le cumpar. Din cauza chistului am aproape toata partea stanga a creierului lipsa.

Cand eram mica medicii nu mi-au dat nicio sansa, dar am luptat sa inving handicapul. Am facut doua operatii la picior si pot spune ca am reusit sa merg ceva mai bine. Dar nu ma opresc aici pentru ca vreau sa-mi imbunatatesc atat mersul, cat si folosirea mainii. De parca acestea nu erau indeajuns, sufar de miopie si strabism divergent la ochiul stang.

Dupa ani am terminat si liceul pe care nu am putut sa-l termin din cauza numeroaselor recuperari.

Depind de o indemnizatie de handicap de la stat in valoare de 272 lei.

Nu demult am studiat legea pensiilor de invaliditate, m-am luptat cu sistemul, vizite repetate la Casa de Pensii pana ce am dat buzna peste directorul institutiei. Pentru ca nu am lucrat niciodata a trebuit sa platesc asigurarea sociala de 288 lei. Urmatorul pas a fost sa ma duc la spitat pentru expertiza medicala cu actele necesare care imi dovedeasca boala, certificatul de handicap, RMN-ul si descrierea lui despre chist si copia dupa certificatul social care dovedeste plata. Doctora, o femeie aroganta mi-a luat actele si mi-a zis sa vin abi peste 1 luna, desi la altii mai "darnici" le zicea peste cateva zile.

Eu nu imi permit sa ofer sticle de whisky cum i-a oferit un domn si nci sa platesc inca odata asigurarea sociala. E mai mult decat indemnzatia de handicap, plus ca medicamentele necompensate ma costa aproape 100 de lei.

Pur si simplu situatia ma depaseste, multi mi-au zis sa-mi i-au un avocat, altii sa-mi fac pile la medici, insa eu nu am aceasta putere.

Last edited by Lumi27; 12.07.2017 at 17:07:27.
Reply With Quote