Subiect: Ziua Odihnei
View Single Post
  #16  
Vechi 01.05.2010, 00:27:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

[quote=almaris;241473]Nu vreau sa te descurajez dar te rogi degeaba. Lasa-l pe parinte asa cum a adormit in bratele lui Dumnezeu si nu-l mai deranja.Nu stiu daca iti dai seama dar minti, daca ai urma adevarul, nu faceai afirmatia de mai sus, ca te rogi unui om care a murit. Cum o dai, tot nu iese.

Mai, dragutilor, de ce nu va varsati voi ratacirile in alta parte, nu pe un forum crestin-ortodox?! In lingvistica, ca si in univers functioneaza legea minimului efort, nu zici in 10 vorbe ce ai putea zice in 2... Lasa, ca am citit si eu despre doctrina voastra din cartile adormitului parinte Cleopa, care mai face minuni si azi!
Dar voi de ce va rugati lui Hristos?! Oare nu a murit si El pe Cruce? la ce sa-L deranjam?

Nu te invata nimeni nimic, ramai cu ale tale, eu cu ale mele, dialogam, nu se intampla nimic, chiar daca pe un ton mai necrestin.

Unde dialogam, cand o crestina ortodoxa intreaba ceva pe un forum ortodox, apoi vin eu, putea sa fie si altul in locul meu, si ii spun ce invata credinta ortodoxa despre sambata si duminica de 2000 de ani, nu ce imi flutura mie prin cap, ma feresc sa spun si despre ideea protestanta, doar indicandu-i sa il citeasca pe parintele Cleopa, si apoi vin o multime de sectanti, care in loc sa se multumeasca sa ii arate ce spune credinta lor, ei vin si rastalmacesc toate, indicand, culmea, citate din ortodoxie, care sa serveasca intereselor lor! Pai bine, domnule, spui pe fata: uite, ortodocsii cred asa, noi credem asa! Eu stiu sa respect un punct de vedere adevarat si "pollitically corect". Niciun ortodox nu ar fi venit sa va dea in cap ca nu e corect ce invatati, daca v-ati fi limitat la a spune ca pentru voi, sambata e zi de odihna, iar pentru noi, duminica.... Ati fi spus un adevar. Dar nu, vii tu si spui ca si BOR are sambata zi de odihna, desfiintandu-va orice strop de credibilitate pe care l-ati fi putut avea. O tactica proasta, de aceasta data.

Nu ma lovi la Ellen White ca ma doare. Eu n-am citit-o dar am vazut citate pe ici pe colo, nu stiu daca erau alese, dar tare bune erau.

Pai asa protestant esti tu, de nu ai citit-o pe stimata doamna? Bine, nu ma iau de ea, ca nici eu nu am citit-o, doar am vazut niste citate, daca nici tu sa nu te mai iei de parintele Cleopa, care a adus la credinta adevarata pe niste rataciti imbroboditi de unii... ia citeste tu mai bine la linkul acela, sa vezi cum ii combate el frumosi pe niste frati de ai tai, cu sambetele si cu mortii si cu toate...

Sfintii Parinti sunt oameni care pot gresi, nu iau tot de bun ce zic, mai trec si prin filtru propriu.
Cum ar fi invatatura spiritisto-pagana, de a te ruga cuiva care a incetat din viata?

Aha, deci acum Sfintii Parinti sunt oameni care pot gresi... de aia voi nici nu ii recunoasteti, ca sa fiti sigur ca nu gresiti nici voi, nu? ei, asta e buna, domnule... de ce nu zici ca nici nu stii cine sunt, ca nici nu i-ai citit, ca a voastra "confesiune" ii neaga? Nu e corect sa spui asa, pe fata? Pai daca nu ai citit-o pe doamna numita mai sus, cum sa ii citesti pe Sfintii Parinti?
Deh, se vede pastorii care va invata sa nu va rugati sfintilor nu sunt precum Sfintii nostri Parinti, care mai si gresesc, care sunt si ei oameni, nuu! Aceia sunt infailibili, de aceea v-au si spalat creierele!
Sfintii nu sunt morti, ei se afla langa Hristos si mijlocesc pe langa El, prin rugaciunile lor, pentru noi, cei care ii chemam.

Este clar ca eu nu te voi convinge pe tine, nici tu de mine. Noi 2 ne batem gura de pomana pe acest topic. Un lucru vreau, transparenta si corectitudine! Esti ortodox, ortodox sa fii si arata credinta ortodoxa celor care o cer! Esti protestant, ramai in credinta ta, si arata-o asa cum este celorlalti, nu spunand ba ca nu sunt Sfintii parintii, ca sunt morti, ba ca sunt, dar sunt oameni si au greseli, ba ca ortodocsii au si sambata,si duminica... Te-a intrebat cineva ceva, ii dai raspunsul clar, din prisma propriei doctrine, dar nu te grabesti sa o falsifici pe a altora!

Noapte buna si sambata placuta! (asta inseamna ca am pus punct aici.)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.