View Single Post
  #9  
Vechi 20.01.2013, 14:57:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Si eu sunt din pacate in aceeasi situatie. Daca vom binevoi sa facem un copil, tatal lui nefiind crestin practicant, ci liber cugetator (adica a fost botezat, dar nu crede cu adevarat in Isus Hristos, ci doar ce ii convine lui) copilul va fi botezat probabil doar de forma,
Nu exista Botez de forma. Exista numai Botez valid sau invalid. Imprejurarea ca nu toata lumea trage folos din marele dar al Botezului, din cauza unei rele dispozitii a sufletului, este cu totul altceva si nu inseamna ca Botezul a fost de forma. Comparati cu o mega-pleasca, un mare castig la loto, sa spunem. Dar cel care castiga, din senin, se apuca sa faca praf averea castigata. Mai mult, dedandu-se la droguri si o viata usurateca, ajunge sarac de tot. Ei bine, despre acel castig la loto nu vom spune ca a fost doar de forma, ci a fost un castig cat se poate de real, din fondul de castiguri, dar de care cstigatorul nu a stiut sa profite. Si-a irosit averea fara sa aiba scuza saracilor, care nu au stiut niciodata ce e aia banul gros. Ei bine, valoarea Botezului este mult mai mare decat aceea a unui castig la loto, fiindca, in timp ce castigul la loto poate influenta numai viata aceasta, Botezul poate influenta atat viata aceasta, cat si viata de veci.

Citat:
tatal considera ca omul trebuie sa se boteze deabia cind se face mare daca vrea asta.
Eroare de tip neoprotestant, insuflata de diavol, care vrea sa-i tina cat mai mult la distanta pe oameni de mijloacele de salvare a lor.

Citat:
Probabil nici nasul nu va fi crestin practicant
Vorbiti ca de o fatalitate. Nu aveti un cuvant de spus in alegerea nasului ?

Citat:
si nici preotul care va oficia sfanta taina nu va fi duhovnicul meu (decat daca face o oferta irezistibila, eventual sa oficieaze botezul gratis).
Ca este sau nu duhovnicul dv, asta nu are prea mare importanta.

Citat:
De fapt traditia ce spune, nasii trebuie sa aleaga preotul (sa fie duhovnicul lor) sau parintii?
Daca va referiti la Sfanta Traditie, nu sunt la curent sa spuna nimic in acest sens. Iar traditiile facute de oameni nu ma intereseaza decat pentru parfumul lor antropologic.

Citat:
Preotul poate refuza sa oficieze o sfanta taina daca nu-i convin nasii ( nu sunt cununati, refuza sa se spovedeasca, au pacate mari, etc)?
Nu mai stiu cum e la ortodocsi, dar la catolici preotul poate refuza un botez intr-o singura situatie: daca nu exista garantii ca va fi crescut in Cristos. Numai in asemenea caz preotul refuza botezul spre binele copilului, fiindca soarta in eternitate a unui infidel ar putea fi mai putin rea decat a unui apostat.

Citat:
Oare in ce masura vor influenta toate astea (faptul ca nu suntem cununati, ca nasii nu vor fi practicanti, etc) evolutia spirituala a copilului? Va mai fi el crestin vreodata cu adevarat? Poate o sa reusesc sa-l impartasesc pe ascuns cand va fi mic, dar dupa doi ani nu voi mai putea sa-l tin nemancat pana la 11 -12 sau sa plec cu el deacasa nemancat fara sa stie tata sau bunicii. Bunicii ar fi de acord cu sfanta imparatsanie, dar ar zice sa-i dau copilului sa manince ca n-are nimic. Si apoi nu stiu daca i-ar conveni copilului, ar putea chiar el sa refuze sfanta impartasanie, daca simte ca tata si bunicii nu sunt de acord si l influenteaza. S-ar putea cand se face mare sa considere ca l-am silit eu ca mama sa practice crestinismul cand el de fapt doreste sa creada in altceva.
Acest paragraf este de genul "ce o sa facem, oare, cu blana ursului din padure?". Aveti nevoie de mai multa incredere in Dumnezeu. El stie ce trebuie facut, chiar mai bine decat noi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote