View Single Post
  #10  
Vechi 13.06.2018, 09:56:36
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gaby2017 Vezi mesajul
De casatorie a zis ca normal ca o sa facem si asta,dar nu cand si cum.
Ești naivă dacă te încrezi în asigurările astea. Au trecut doi ani și... nimic.

Iar de faptul că era cu altcineva nu ne-ai spus de la început, asta complică lucrurile enorm. S-a despărțit de femeia aceea sau nu? Nu te-ai gândit că tot ce voia era o alta, că de fapt nu dădea doi bani pe tine de pe atunci? Cred că își dorea pur și simplu un copil, iar cealaltă nu voia să nască.

În altă ordine de idei, sunt atât de multe nereguli aici încât habar n-am cum le-ai putea descâlci: tu nu ți-ai dorit o familie, ci un bărbat, copilul e ceva auxiliar în schema asta (cum mi-aș muta eu aspiratorul de la părinți în casa proprie). Ai fost așa orbită de faptul că l-ai reîntâlnit, încât n-ai mai ținut cont nu de morala creștină (care e cantitate neglijabilă pentru tine), ci nici măcar de cea laică, a conveniențelor sociale: NU RĂMÂI sub nici o formă cu bărbatul altei femei, odată ce ți-ai dat seama că exista una înaintea ta. Și sub nici o formă nu-i faci un copil în condițiile astea.

În prezent, tu nu ești consoarta lui - de soție nu te va lua dacă nu faci presiuni cât carul -, ci incubatorul care-i poartă pruncii, colega de apartament și bona. Gândește-te în primul rând la copil, față de care ai o răspundere uriașă (și îndrăznesc să spun chiar mai mare decât față de tatăl lui), ce e mai bine pentru el? Ia decizii în funcție de asta.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote