View Single Post
  #2  
Vechi 06.05.2019, 23:16:15
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Adevarat a inviat! Si totodata, La multi ani !

Eu cred ca ar trebui sa-i intelegi pe parintii tai caci e normal sa apara conflicte cand stresul se acumuleaza. Gandeste-te ca ei iti poarta tie de grija (fiindca esti la facultate), fratelui tau de 17 ani (care in viitor va trebui sa dea bacul), celuilalt frate care poarta povara autismului si nu in ultimul rand surorii tale... chiar daca ei sunt adulti, asta nu inseamna ca ei sunt imuni la stres - si e normal sa se enerveze.

Dat fiind faptul ca ai 20 de ani si esti la facultate, sfatul meu este sa te tii in continuare de treaba la facultate ca sa nu le dai un motiv de stres in plus parintilor tai. Totodata, profita ca esti la facultate si esti inconjurat de persoane de aceeasi varsta cu tine si incearca sa te imprietenesti cu cineva. Uita de trecutul tau din liceu. Acum esti la facultate unde colegii tai au un nivel intelectual mai mare decat al celor din liceu. Gaseste pe cineva cu care sa te intelegi bine. Iar in timpul liber (in weekend sau chiar si in pauzele dintre cursuri) mergeti si plimbati-va pe undeva, prin parc. Iesirile acestea o sa te ajute sa te detasezi de grijile de acasa si vei vedea ca o sa te simti mai bine. Nu te izola in casa, fiindca o sa iti faci mai mult rau.

Cat despre prietena, ai de abia 20 de ani, nu dispera... ai tot timpul. Iar iubirea, in primele faze, se bazeaza pe atractia fizica si caracterul fiecaruia, nicidecum pe situatia de acasa. Daca vezi vreo fata de care iti place, la facultate, du-te si vorbeste cu ea... o intrebi ceva legat de cursurile de la facultate sau gasesti tu un alt subiect. Cu totii avem emotii in astfel de momente, toti suntem "timizi".

Sa ai nadejde !

Last edited by bluester; 06.05.2019 at 23:20:16.
Reply With Quote