View Single Post
  #5  
Vechi 20.05.2019, 11:19:04
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit Situație foarte dificilă.... înseamnă că crezi că e rău fiindcă n-ai bani.

Sărăcia este mama credinței. N-ai bani?... e o binceuvântare.
Simți că devi tot mai egoist, interesul și disperarea îți umblă după bani și văzând că te ia intri în depresie.
Toți te privesc cu dispreț, te bat, te alungă, te umilesc... iar tu suferi în loc să te bucuri pentru sfintele patimi că astea sunt suferințele tale, sfinte patimi, iar tu în loc să te bucuri împreună cu Domnul, că și El și toți creștinii au fost și suntem săraci, tu te îngrijorezi peste măsură și-ți faci necaz știind că n-ai bani și că nu poți câștiga mai mulți bani ușor.

Deci toată deprimarea, anxietatea, frica, neîncrederea și lipsa oricărei speranțe vine de la situația dificilă a lipsei banilor.

Te sfătuiesc să ceri bani și să dai bani celor ce îți cer din puținul pe care îl ai.
Cerșește și dă cerșetorilor din cerșitul și din câștigul tău. Dă un leu, împarte din mâncare... fă ceva și nu te mai gândi mereu la bani.

Sunt locuri de muncă destule, cred că acum când e inflație de locuri de muncă și când nu e nimeni să lucreze poți să-ți găsești destul de ușor de lucru.

Mai înainte termină-ți studiile, nu te grăbi să lucrezi și nu-ți fă griji. Se descurcă fiecare cum poate. Poți cere de mâncare, poți cerși zilnic niște bani așa ca săracii, ca țiganii, ca cerșetorii. Dacă ei pot poți și tu. Și eu cerșesc și dau bani la săraci, la alți cerșetori și nu mi-e rușine dacă mă vede cineva. Nici nu mă laud cu asta. Cere mâncare, cere pâine, cere bani, te roagă și nu deznădăjdui.

Ăștia sunt cei mai frumoși ani. Anii copilăriei, ai tinereții și ai sărăciei. Nu-i strica cu frica ta ieșită din doarința disperată de a avea bani și din grijile și responsabilitățile tale. Nu-ți fă griji. Dumnezeu există și se descurcă fiecare cumva. Nu ești tu responsabil decât pentru copiii tăi. Lasă grijile în seama lui Dumnezeu și vezi-ți de sărăcie. Ea e cea mai frumoasă poveste. Iubește sărăcia și vei vedea că n-ai nevoie de niciun leu ca să trăiești. Iar dacă ai nevoie de Împărăția Cerurilor cere și ți se va da, bate și ți se va deschide, caută și vei găsi și sigur vei căpăta și pentru nevoile tale curente. Dar nu te mai gândi mereu la bani și la situația materială rea sau bună a unora sau a altora... pentru că pe astea păgânii le caută mai întâi.

Tot ce ai nevoie este să crezi iarăși în Dumnezeu ca pe vremea când mergeai mereu la biserică pentru ca să-L asculți iar pe El căci doar El te poate ajuta cu Adevărat.

Musai ai nevoie de mult mai mult curaj bun. Doar sărăcia te poate ajuta să-l găsești, să-l capeți, nu banii. Nu-ți poți cumpăra curaj cu banii la care visezi că o să-i ai. Ai nevoie și de multă liniște. Fii deci liniștit pentru că viitorul va fi bun pentru toți, mai ales pentru creștini. Este scris.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.05.2019 at 11:43:52.
Reply With Quote