Subiect: Acum ce facem?
View Single Post
  #36  
Vechi 30.11.2014, 03:34:13
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Cătălin, m-aș bucura să fii mai reținut, pe viitor, când faci afirmații despre alcoolism,
cu atât mai mult cu cât prezinți (tu știi de ce) alcoolismul cu homosexualitatea la pachet.
Pentru ca bucuria mea să devină mai probabilă, măcar în imaginația mea, fac câteva precizări distinctive sub formă de întrebări:

1) câți alcoolici (membri AA sau nemembri) ai văzut să facă ceva similar "parada gay"?
2) câți alcoolici se zbat să nu fie "discriminați" și luptă pentru drepturile lor, arătînd lumii, opiniei publice și guvernelor ceea ce arată de obicei homosexualii?
3) aici pe forum ai văzut mulți alcoolici activi (sau în abstineță) care vin să racoleze semeni pentru a împărtăși aceeași condiție? Ai văzut pledoarii pentru alcool, mai direct sau mai camuflate? Dar în privința homosexualilor? (sper că îți amintești disputele aspre de anii trecuți când și eu și parcă chiar tu ne împotriveam unor homosexuali care voiau să ne convingă că noi greșim iar ei au dreptate și care ne invitau pe privat la una sau la alta...) Ai întâlnit așa ceva la vreun alcoolic aflat în recuperare? La vreun membru AA?
4) dacă homosexualii fac din elementul genetic (da, face parte din sistemul de factori ai tulburării lor) o scuză și un paravan, ai văzut că alcoolicii fac același lucru? Unde? Când? Aici pe forum ai vreun exemplu? Oare nu, mai degrabă, cei izbăviți din patima alcoolului afirmă contrariul? Adică, pe scurt, ei afirmă că există o soluție și anume lăsarea pe mâna Doctorului nostru, Iisus Hristos, la modul cel mai concret cu putință. Prin cele ale Bisericii și prin AA, apoi prin terapie psihologică și psihiatrică.
5) Cum îți explici că bisericile din România sunt sediile pentru 90% din ședințele AA? Deși terapia AA a fost adusă de o sectă din America, mai exact de către mormoni,, cum îți explici că din grupările AA cea mai mare parte a oamenilor sunt astăzi ortodocși "practicanți" iar nu mormoni? Cei cre nici nu voiau să audă de Biserică (atei, uneori agnostici sau chiar de diverse alte orientări religioase) au devenit, în scurt timp de la intrarea în AA credincioși ortodocși. Aproape toți din România sunt așa astăzi. Cum îți explici?
6) Cunoști multe biserici din țară unde se țin întruniri ale homeosexualilor? De ce oare nu există?
7) Cunoști mulți preoți homosexuali care au fost izbăviți de patimă prin vreo formă de terapie binecuvântată de Biserică? dar preoți izbăviți de alcoolism în AA? (îți spun eu: sunt mulți, dacă voiești poți să îi cunoști personal, că nu au nimic de ascuns, dimpotrivă, dau slavă lui Dumnezeu că i-a izbăvit de chin).

Ar fi multe altele de întrebat și de afirmat dar mă opresc aici. M-aș bucura să nu mai amesteci lucrurile, întrucât nu doar că semeni confuzie și faci nedreptate dar îmi faci și mie rău. De ce? Pentru că văd nedreptatea ta și modul în care, poate fără să vrei, întuneci lumina pe care recunoștința alcoolicilor o întoarce, ca răspuns umil, înapoi la Lumina lui Dumnezeu.

Cât privește homosexualitatea, nu sunt cunoscător al acestei probleme însă îmi închipui că, asemenea oricărei alte patimi, ea are o soluție sau mai multe. Numai să vrea omul și să fie dispus să caute ajutorul lui Dumnezeu, ajutor care lucrează (și) prin oameni. În orice caz, găsesc că homosexualiatea nu e de luat în râs, nu e de luat la pietre, nu e pentru făcut bășcău.
Avva Theodotos a zis: Nu-l judeca pe curvar numai fiindcă tu te înfrânezi. Și tu încalci legea, doar altfel. Întradevăr: cel care a zis "nu preacurvi" a zis și "nu judeca pe alții".

Last edited by Ioan_Cezar; 30.11.2014 at 03:52:15.
Reply With Quote