View Single Post
  #16  
Vechi 13.02.2023, 22:00:41
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Adica ne sfatuiesti sa lepadam pe Hristos-Cuvantul ca sa purtam grija lumii?
Cunoasteti ceva care sa fie mai lumesc decat religia? In niciun caz nu as sfatui pe cineva sa dea importanta unor probleme lumesti precum cele legate de Iisus Hristos. Eu vorbeam de lucruri serioase:

De saracie, de exemplu. Dumneavoastra vi se pare normal ca unii indivizi sa se scalde in lux in vreme ce altii sunt muritori de foame? Dumneavoastra ati experimentat vreodata foamea si saracia? Acelea adevarate, nu foamea de ciocolata sau de cartofi prajiti! De exemplu sa nu stiti cum arata o bucata de paine, sau cat de transparenta poate sa fie apa curata, nu aceea bauta din balta plina de noroi unde se adapa antilopele.

De razboaie de exemplu. Cand a fost ultima oara cand ati auzit pe strada dumneavoastra focuri de arme automate?

De poluare, de exemplu. Daca arzi lemne sau benzina in mijlocul unei incaperi, odaia se va umple de fum. Pamantul e ca o odaie mai mare in care ardem in nestire o gramada de mizerii. La un moment dat se va umple si el de fum. Doar ca nu dumneavoastra il veti respira, ci altii care vor veni dupa dumneavoastra si de care bineinteles ca nu va pasa pentru ca inca nu s-au nascut.

De talibani, de exemplu. Ce e mai important: Coranul sau viata unui om? Daca vorbesc de rau Coranul, talibanii se vor simti datori sa-mi taie gatul. Vi se pare normal? Dar daca punem in loc de Coran, Biblia sau orice alta carte (Mein Kampf, de exemplu), vi se pare normal? Un taliban adevarat ar raspunde: "depinde de carte!"

Acestea sunt probleme adevarate. Daca am scapa de ele, am trai cu totul altfel. Am scapa de saracie daca am scapa de indivizii egoisti care se gandesc doar la propriul confort si la propria bunastare si al caror scop in viata e sa adune cat mai mult fara sa se gandeasca la faptul ca ii jupoaie pe altii. Si poate in felul acesta am scapa si de egoismul in sine.

Am scapa de razboaie daca am scapa de indivizii pentru care solutia la orice problema e violenta. Si poate ca am scapa astfel si de violenta in sine.

Am scapa de poluare daca am reusi sa-i strunim pe cei ce se comporta precum prostul ce isi taie craca de sub picioare. Si poate ca am scapa astfel si de prostie.

Am scapa de talibani daca am scapa de aceia care vor sa faca din oameni o turma bleaga de robi ce asculta si nu indraznesc sa-si ridice capul din pamant. Si poate ca in felul acesta vom scapa atat de cei ce se cred mai grozavi decat ceilalti, si poate ca vom scapa si de trufia in sine.

Egoismul, violenta, prostia si trufia poate ca sunt chestiuni lumesti. Insa Iisus Hristos al dumneavoastra n-a reusit inca sa le rezolve. Drept dovada ca traim si azi in aceeasi mocirla. Acel Cuvant despre care ne vorbiti nu ne-a oferit pana acum decat promisiuni.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ce parere ai deci? Are rost sa avem curajul sa-L asteptam si sa ne pregatim cu smerenie si sfiala sfanta pentru marea intalnire?
Adica sa stam in continuare si sa privim cum totul se face praf si pulbere. Sa asteptam. Sa facem precum Nero care atunci cand Roma ardea se distra cantand din lira. Sa ne intrebam daca are rost? Tocmai acesta e lucrul care nu are rost. Orice altceva are rost. Pentru ca rostul consta in ceea ce faci, nu in ceea ce nu faci.
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote