View Single Post
  #37  
Vechi 27.01.2012, 11:50:55
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu Biserica si ortodoxia discrimineaza femeia, ci oamenii. Oamenii sunt rai, nu ortodoxia. Daca barbatii ar fi fost crestini adevarati, atunci nu ar mai trata femeile cum le trateaza. Ei se folosesc de celebrul citat din Biblie, "barbatul este capul femeii", insa uita de restul, ca trebuie sa o iubeasca cum isi iubeste Hristos Biserica sa, si ce a facut Hristos ptr Biserica Sa? S-a rastignit pe Cruce! Iar femeile nu pot fi crestine adevarate daca refuza sa faca copii si sa ii creasca crestineste. Femeia are un rol f important. Din femeie ies oameni crestini, duhovnici mari, preoti etc. Cine sa dea lumii preoti buni si sfinti, daca nu femeia? Duhovnicii mari, gen Pr Arsenie Papacioc vorbesc f frumos despre femeie, si niciodata n-am auzit de la dansul sa ocareasca femeia. Sa nu uitam, cine educa barbatii? Nu femeia? Nu de multe ori am vazut,auzit mame de baieti spunandu-le sa nu se aseze la casa lor cu prima fata, sa se duca sa aiba experienta,sa se distreze. Tot ele ii invata pe barbati sa fie sefi si tinuti in puf. Multe mame de baieti se comporta ca o closca, in loc de a fi parinte. Nu doar barbatii sunt de vina, asa cum nici numai femeile sunt vinovate. Ambele parti au vina lor.

Nu omul a randuit ca barbatii sa fie preoti,mitropoliti etc., ci Dumnezeu. Sfintii Apostoli cand au mers prin lume au hirtonit barbatii, si nu femeile. Ori dansii, cu siguranta urmau porunca Mantuitorului. Fiecare are un rol f important, si femeile si barbatii. Barbatii se ocupa cu vindecare sufletelor, femeile se ocupa cu formarea oamenilor. Asa sunt randuielile, ori Dumnezeu stie de n ori mai bine decat noi ce e bine ptr noi si ptr mantuirea noastra. Cand vine vb de perioada lunara la femei si perioada de dupa nastere, iarasi nu este aceasta randuiala spre supararea si prigonirea femeilor. Din contra. Este indicat ca femeia sa fie in repaus ca sa zic asa, in acele perioade. Cand ai menstra, sangerezi,si nu e doar sange, este si membrana, te murdaresti?te murdaresti. Ai dureri,variatii hormonale? Ai. Ori cand abia stai in picioare de durere si abia te concentrezi la ceva, tu vrei sa mergi la Biserica,sa stai acolo 3-5 ore in picioare-depinde de slujba- in loc sa stai acasa in pat,in liniste pana iti trece. De ce? E adevarat, ca intervine si mentalitatea societatii si multe superstitii babesti. Am citit si eu o gramada de aiureli, cum ca daca esti pe stop si iti trece o cioara deaspura capului nu stiu ce se intampla, sau daca esti desculta, iarasi nu stiu ce se intampla. Trebuie sa diferentiem mentalitatea babeasca,umana,medicora de invatatura ortodoxa. Ar fi intradevar mult mai usor daca ne-am orienta numai dupa ortodoxie, fara sa mai tinem cont de superstitii si altele. Insa noi trebuie sa fim tari, sa mergem mai departe sa fim surde si mute cand trebuie, si sa ne vedem de-ale noastre.

Trebuie sa acceptam ca rolul femeii e unul si rolul barbatilor este altul, si impreuna formeaza o unitate perfecta. Amu eu as putea sa iti dau 1000 de motive de ce e asa,si nu altfel, insa daca nu vrei sa crezi si sa accepti anumite randuieli, eu pot sa stau si in cap, sa scot balonase pe urechi ca tot nu ti-as schimba parerea.

(imi pare rau ptr. greseli)
Reply With Quote