View Single Post
  #127  
Vechi 01.02.2021, 21:55:05
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
1. Deci esti procesat rau de tot de Moroco. Ti-a dat lectii in particular? Spalare de creier in particular sau? Erezie si a fi eretic in 24 de ore? Erezia "by Moroco" ???

2. Filmuletele lui Moroco :
1. Sunt niste ipoteze
2. Sunt ipoteze INVALIDATE, nu doar neconfirmaate, ci neprezente
3. Sunt doar elucubratii, poze si desene pe o hartie.... .
4. A visat Moroco prostii noaptea si le-a pus pe hartie.


3. Am vazut un desen si un pix. Si ????

Exista nu doar teorii ci teorii validate stiintifice.

Exista stiintele:
1. Fizica
2. Astro-fizica
3. Astronomia
Care se ocupa de stiinta, nu de bazaconii.
Aveeti vreo ancorare in FIZICA, ASTRONOMIE SI ASTRO-FIZICA ????

Am vazut unul care elucubreaza prostii pe hartie, si ???? Nu a mentionat absolut nimic despre cele 3 stiinte care sunt acceptate de Biserica. Pentru ca nu contrazic dogma!!!

Intelege SCRIPTURA TREBUIE SA FIE IN ARMONIE CU STIINTA SI STIINTA TREBUIE SA FIE IN ARMONIE CU SCRIPTURA.
STIINTA SUNT FAPTE SI SCRIPTURA SUNT FAPTE PREZENTATE SIMBOLIC METAFORIC. NU SE POT ANULA si EXISTA O CALE DE EXPLICARE RECIPROCA A STIINTEI PRIN SCRIPTURA SI A SCRIPTURII PRIN STIINTA.

Petru, tare pe cale gresita esti si nu stii prin ce fund de iad te afli...

@Petru - daca tu pui fata (ca sa nu zic altceva) la unul care deseneaza 2 prostii pe o harit, pune 2 citate din Biblie si gata, a scos o teorie, atunci esti un mare fraier.
Nu-ți mai face giji ipocrite pentru mine in timp ce mă batjocorești și mă judeci și mă tai ca pe porci. Așa este sunt intrun fund de iad. E problema mea și a lui Dumnezeu, nicidecum a ta. Acesta este alt subiect.

Problema ta e că tu vii cu chestii cu care virusezi subiecul de față. Ti-am cerut dogma pe care o stii dumneata din teologie care ne revelează ceva similar cu teoria lui Moroco care pune în armonie Credința cu știința și cu realitatea ca să știm unde ne aflăm de fapt. Dacă nu ai, atunci adu o teorie a oamenilor de știință coerentă adoptată de BOR care să ne explice cum e defapt. Spune-ne în ce crezi dumneata pe acest subiect?

Crezi în bigbang și evoluție? În asta crede știința. Lumea crede că nu există Dumnezeu și că apariția vieții a fost o întâmplare după care în miliarde de ani a urmat o evoluție și în ultima fază omul a evoluat din maimuță datorită muncii. N-ai văzut ce univers și ce explicații științidice ni se prezintă pe Discovery? Ca teolog din BOR am înțeles că tu crezi în ele și crezi că BOR le-a adoptat, că le acceptă, că le susține așa ca tine.

Asta nu înseamnă defapt că tu ești ateu? Crezi că numai tu ai dreptul să ceri să ți se răspundă la întreări? Răspunde-mi și tu dar fără deviații de la subiect.

Uite eu cred în teoria PacMan că mi-e drag omul cu teoria. Mi se pare corectă scripturistic și e coerentă logic. Tu în ce teorie crezi domnule gpalama, în ce dogmă, în ce teorie științifică adoptată de BOR? Hai explică-ne și tu așa ca Moroco cu creionul și cu hârtia cum e universul în care te afli dumneata?

Hai curaj. Te crezi mare doar când judeci și lovești?Fii mare când vi și tu cu ceva. (Ți-am bolduit câteva din mizeriile pe care le faci pe forum dovedindu-ți caracterul infect. Un ortodox nu se exprimă așa niciodată pentru că știe că nimic nu poate justifica un astfel de comportament.)
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 01.02.2021 at 22:05:30.
Reply With Quote