View Single Post
  #116  
Vechi 27.09.2010, 13:53:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Ce inseamna denigrarea credintei ortodoxe? Se invoca acest motiv pentru fiecare banare insa nu are consistenta. Daca eu am opinie diferita de a dvs nu inseamna ca va jignesc si ca va denigrez credinta. La fel nici dvs nu ma jigniti avand o opinie diferita.
In general discutiile apar pe "secte si culte" unde in mod normal cei de alta credinta isi expun opiniile, in nici un caz pe sectiunile dedicate BO. Asa ca nu vad de ce sunt banati userii pt ca isi expun opiniile intr-un mod civilizat pe sectiuni ce nu tin de BO(tainele BO, slujbele BO) si se inventeaza scuze ca de fapt au jignit credinta ortodoxa.
Indoielile/dezacordurile se pot exprima in diverse forme, care pot fi pur rationale sau ofensatoare.

E drept ca unii se pot declara ofensati chiar si in cazul unor afirmatii formulate echilibrat, dar in general cred ca nu se ajunge la banare doar din atata lucru.
Sunt cateva exemple de utilizatori care sunt pe forum de luni bune si desi e greu de spus ca au avut intotdeuna cele mai echilibrate exprimari, totusi n-au fost banati.

Citat:
Un alt motiv invocat e acela ca a fost jignit un user. Ceea ce a zis userul Radu32 mi se pare adevarat, ca unii useri se considera jigniti deoarece nu au argumente cand intra in discutii teologice si incep sa jigneasca neavand altceva de zis si apoi tot ei sunt cei care se considera jigniti si cer banarea altora.
Si crezi ca le merge chestia asta? Eu ma indoiesc.