Subiect: Minune!!!
View Single Post
  #3  
Vechi 05.02.2011, 21:03:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Eu nu strivesc corola de minuni a lumii / și nu ucid cu mintea-mi tainele ce le-ntâlnesc." ( Lucian Blaga)

Pt Dumitru73
Dacă vrei neaparta poți gasi explicație pentru orice, o explicație la nivelul minții tale și care dacă nu ai credință te poate face să te simți chiar un mic Dumnezeu așa cum ne apostrofează unii userii cu un ușor aer de superioritate!

Îmi place ideia topicului deschis de tine. Minuni ni se întâmpla în fiecare moment dacă sufletul nostru este deschis asemenea florilor în miezul zilei.

Eram la Sihastria, în biserica, la slujba de pomenire a părintelui Cleopa Ilie, anul trecut în noiembrie. Nu am povestit nimănui această întâmplare dar mi-am amintit-o citind frumoasa postare despre minuni.
Stateam aproape în spatele bisericii și în momentul când a fost pomenit Părintele Cleopa am simțit o mireasmă de nedescris, mireasma sprecifica Sfintelor Moaște.M-am uitat în spate să vad dacă nu cumva a intrat vreo femeie parfumată. Erau aceleași femei de la începutul slujbei. În fața mea și alte femei se uitau în spate și-și faceau cruce. Nu am discutat cu nimeni dar sunt sigrura că nu numai eu am simție mireasma. Am mai simțit aceiași miresma preste câteva minute.

Acum doi ani am fost la cimitirul Giulești la Părintele Ilie Lacatușu împreuna cu o maicuță. Când stateam la rând mai multe persoane și maicuța dar și un preot cu soția și cu un copil am simțit miros de Sfinte moaște.

Mă împărtășisem cu Sfintele Taine în Duminica Mironosițelor din postul Paștelui. Obișnuiesc să iau lumânarea acasă și să o ard toată seara la rugaciune. Timp de aproape o oră cât a ars acea lumânare și am citit psalmi și rugaciuni am simțit din când în când valuri de mireasmă de mir.

Aș putea să povestesc zeci de minuni la care am fost martoră eu sau creștini pe care îi cunosc.

"Fericiți cei care au vazut și au crezut dar mai fericți cei care nu au vazut și au crezut."
Reply With Quote