View Single Post
  #22  
Vechi 05.01.2012, 13:49:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@glykys - cand se citesc toate rugaciunile pe care le-ai postat aici?
La Sf. Liturghie?

Stiu ca preotul mai spune in timpul slujbei rugaciuni in altar, dar noi nu le putem auzi si imi pare rau. Chiar colegii mei de strana vor neaparat sa nu afcem pauze, chiar cand terminam cantarea, ci sa tot cantam. Daca am face pauza, am putea auzi si rugaciunile.

Rugaciunea de dinaintea Sf. Impartasanii imi place si mie mult. Dupa cum este formulata, ar trebui ca cel ce se imprtaseste s-o spuna (chiar am citit undeva aceasta indicatie). Dar cred ca o spune preotul in locul oamenilor, pentru ca ei n-o stiu.

Cred, Doamne, și mărturisesc că Tu ești cu adevărat Hristos, Fiul lui Dumnezeu cel viu, Care ai venit în lume să mântuiești pe cei păcătoși, dintre care cel dintâi sunt eu.
Încă mai cred că acesta este Însuși preacurat Trupul Tău și acesta este Însuși scump Sângele Tău. Deci mă rog Ție, miluiește-mă, și-mi iartă greșelile mele cele de voie și cele fără de voie, cele cu cuvântul sau cu lucrul, cele cu știință și cu neștiință.
Și mă învrednicește fără de osândă să mă împărtășesc cu preacuratele Tale Taine, spre iertarea păcatelor și spre viața de veci. Amin.
Cinei Tale celei de taină, astăzi, Fiul lui Dumnezeu, părtaș mă primește, că nu voi spune vrăjmașilor Tăi taina Ta, nici sărutare Îți voi da ca Iuda; ci ca tâlharul, mărturisindu-mă, strig Ție: "pomenește-mă, Doamne, întru Împărăția Ta".
Nu spre judecată sau spre osândă să-mi fie mie împărtășirea cu preacuratele Tale Taine, Doamne, ci spre tămăduirea sufletului și a trupului.

Deci frazele subliniate le cere cel ce se impartaseste de fapt si nu preotul.
Nu stiu, eu asa inteleg. Poate ca tot asa spune si preotul in altar pentru el, cand se impartaseste.
Mi se pare insa ca si noi cei ce ne impartasim trebuie sa spunem ceva si rugaciuanea asta mi se pare f.potrivita.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 05.01.2012 at 13:53:05.
Reply With Quote