View Single Post
  #52  
Vechi 20.07.2012, 02:45:22
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
... astea fiind valabile în condițiile în care probabil vă prefaceți că preoților ortodocși nu le convine analfabetismul teologicul al "credincioșilor" lor. Dar le convine și încă de minune. ... Sau poate nu știți procentul celor care se preoțesc prin sistemul pile, cunoștințe și relații sau chiar direct prin șpagă și la început și contribuții neoficiale după. ... Ce ușor le este unora să facă pe inocenții și să îi acuze pe aceia pe care chiar ei îi nasc, cresc și îi țin în analfabetismul teologic.
Stai putin, omule! De unde stii tu ca preotilor le convine nu stiu ce analfabetism?...
Uite ca eu stiu exact contrariul! Ba stiu ca e chiar dramatic, as zice sfasietor, cu riscul ca tu sa zici sa sunt patetic, ceea ce traiesc preotii pe care i icunosc eu (si cunosc o multime, pe unii chiar ca pe cei mai apropiati prieteni).

Dar haide sa te lamuresc de unde stiu ca e asa cum iti spun (iar nu cum sustii tu, teribil de nedrept):

1. Preotii nostri predau "alfabetul" credintei, de la A la Z la fiecare sfanta slujba. Si nu uita ca saptamanal, cel putin o data, preotul oficiaza Sfanta Liturghie cu tot cu predica.
Fiecare slujba din Sfanta Biserica este prilej de alfabetizare, de studii avansate, de ce vrei tu, chiar dincolo de doctorat. Prin insusi continutul sfintei slujbe! Prin harul revarsat si impartasit acolo. INSA, DACA INIMA E IMPIETRITA, DACA EVLAVIA E ZERO, DACA MINTEA E ORIENTATA NEPOTRIVIT, DACA NU AVEM URECHI DE AUZIT atunci fireste ca multi oameni bat drumul la biserica degeaba. Cine-i responsabil de asta, poti spune?...

2. Cateheza este facuta inclusiv prin activitati speciale, distincte. Sunt si predicile, adevarate comori din experienta Bisericii, din cuvintele Parintilor. Cine e responsabil ca unii se tin la analfabetism iar altii se sfintesc, iarasi te intreb: poti spune?

3. Preotii merg cu Botezul si savarsesc alte acte, cand sunt solicitati, la casele credinciosilor. PRILEJ MINUNAT DE ALFABETIZARE. Cine e responsabil ca li se inchide usa sau ca li se deschide cu intentii straine?... Poti spune?

4. In Biserica exista o multime de carti, ziare, alte publicatii etc. Si mai ales icoanele, pictura, muzica liturgica! - toate surse de vindecare a analfabetismului! Cine voieste sa recepteze, are ce asimila, slava Domnului, de-ar trai vieti nenumarate. Cine e responsabil ca unii nu voiesc sa primeasca, poti spune?

5. Pe internet exista, pentru cel insetat de Ortodoxie, informatii-garla - carti, siteuri, forumuri, muzica, slujbe intregi, conferinte, predici etc. Cine e responsabil ca se tine la analfabetism, poti spune?

6. Intreaga Biserica ofera infinite (da!, la propriu, cata vreme din Ea fac parte sfintii, ingerii si Insusi Domnul Dumnezeu) prilejuri, mijloace de "instruire" si depasire a "analfabetismului" pe care il invoci. Cine e responsabil pentru ca ignora toate acestea? Poti spune?

7. Fiecare om se poate ruga, cu evlavie, la Dumnezeu: "Doamne, lecuieste-ma de analfabetism!". Cine e responsabil ca noi oamenii nu facem aceasta? Poti spune?

Te rog sa ai in vedere MACAR aceste argumente si sa te cenzurezi cand intentionezi sa mai faci afirmatii atat de straine de realitate.
Reply With Quote