View Single Post
  #53  
Vechi 20.07.2012, 07:57:27
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar
Stai putin, omule! (...)
Unora, multora le convine de minune analfabetismul religios și teologic al "credincioșilor". În felul ăsta pot să îi exploateze în continuare. Ba unora le conveneau stări similare de lucruri chiar și cu privire la preoți nu cu multe sute de ani în urmă. Poate nu știți câtă "pregătire" avea preoții ortodocși în urmă cu vreo câteva sute de ani: să știe să citească sau să boscorodească, să știe ceva cântări și glasuri, să știe ce ceva catehism, și cam atât. Posturile se ocupau în multe cazuri prin "dinastii" de preoți, din tată în fiu, fără să existe vreo promovare pe autentice criterii spirituale. Ce să mai vorbim despre episcopi și cam cât trebuiau ei să scoată la înaintare pentru a ajunge episcopi. Tradiția istorică este mult prea nesănătoasă din punct de vedere spiritual pentru ca multora dintre actualii mânuitori de cădelnițe și de har să nu le placă analfabetismul analfabeților.

Or fi și preoți de calitate, nu contest, doar că ei sunt o minoritate așezată în mijlocul unei majorități care nu aderă la idealurile lor spirituale și morale. Iar cum la noi nu contează aristocrația spirituală ci democrația "spirituală" majoritarii fac legea, iar minoritarii competenți și cu idealuri trebuie să "facă ascultare" că altfel zboară.

1. Cine a spus și unde scrie că preoții trebuie să predea "alfabetul" credinței doar la slujbe? Totuși nu cred că se poate rămâne doar la un nivel de alfabetizare. E ca și cum ai spune că e suficientă în viață școala primară. Și cine spune că "credincioșii" au vreo obligație să meargă la biserică taman atunci când "competența" spirituală și morală a preoților este pe cale să se manifeste? Dacă evlavia e minimală, dacă inimile sunt împietrite atunci știu sigur de unde se trag aceste fenomene, pentru că evlavia, credincioșia, dragostea se transmit de la suflet la suflet, iar un "preot de dinastie", sau un șpăgar, sau un cantor care a apucat un loc vacant, sau tot felul de astfel de specii de specializați în mânuirea cădelniței fără experiență spirituală reală, autentică în spate nu pot să transmită nici un fel de evlavie, nici un fel de dragoste, nici un fel de respect față de sfințenie, nici o fervoare pentru moralitate de vreme ce nici ei nu au așa ceva, nici ei nu au cultivat la modul serios și profund valorile adevărate. În materie de spiritualitate se apelează în primul rând autoritatea spirituală, nu la cea de poziționat în mânuirea harului și a cădelniței, la slava interioară, la morala și spiritualitatea proprie iar nu la toate lanțurile atârnate ca ancorele la gât și care să arate strălucirea exterioară a acestei lumi și să sugereze autoritatea lor, autoritate pe care de cele mai multe ori încearcă să și-o justifice chiar pentru poziția pe care o ocupă, fără ca să mai arate și de ce au ajuns pe anumite poziții.

2. Cateheză? Mă bucur să aud că există unii care fac cateheză. Eu nu am prea întâlnit până acum așa ceva. Totuși "credincioșii" au obligația să vină la cateheze, alea nu sunt niște privilegii opționale. Dar de câte sute și sute de ani avem noi biserică eu zic că noi trebuia la ora actuală să fim la nivelul să catehizăm alte popoare, nu să ne milogim de unii să vină la catehizare "dacă au ei chef". Pare-se că avem totuși perspective foarte diferite asupra fenomenelor.

3. Mersul cu "Botezul"? La început nu știam la ce vă referiți, dar în sfârșit m-am prins. Nu știu la alții cum este dar nu cred că vreun preot are timp de catehizare la cântarea unui tropar. La mine vin să cânte, să stropească cu apă sfințită, să închine un pahar cu vin și să ia banii.

4, 5. Eu nu tăgăduiesc aceste fapte foarte binevenite, dar dacă biserica este compusă din cei cărora într-adevăr le pasă de viața spirituală a lor și a altora, atunci ceilalți la ce mai taie frunza la câini degeaba. De ce când vreau să mă duc la spațiul sacru, la biserică, la locul sfânt trebuie să suport tot felul de dubioși "credincioși" care mă calcă în picioare și îmi distrug orice dorință de rugăciune, de rit, de cântare, de comuniune. Și de ce în afara bisericii acei mulți dubioși se comportă cu totul altfel decât ar trebui creștinește să o facă? Nu mă apuc să dau exemple că ar fi prea multe; de atâtea ori am avut nevoie de sprijin, iar "credincioșii mei" "nu și-au rupt o coajă de pâine cu mine", în schimb au știut și știu să (îmi) înfigă cuțite în inimă, să mă calce în picioare, să mă marginalizeze, să mă discrimneze, să mă umilească, să mă înjosească, culmea tocmai ei necreștinii pe mine care am fost chemat și mi-am dorit să fiu creștin. Și în general să trăiască oricum, numai după îndemnurile Scripturii, ale Tradiției, ale lui Christos și ale Sfântului Spirit nu!
Reply With Quote