View Single Post
  #10  
Vechi 07.08.2012, 06:06:42
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu de noi depinde sa ducem jugul casatoriei cu bine pana la sfarsit, ci de cat de mult se milostiveste Dumnezeu de noi, sa nu ingaduie ispite prea mari, carora din prostie sau orgoliu, sa nu le putem face fata.
Asa este, omul este schimbator si foarte slab, toata nadejdea noastra este la Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de JustNicol Vezi mesajul
Daca stau mereu in legatura cu Dumnezeu prin rugaciune, simt adevarul celor spuse de Mantuitorul: "Imparatia Cerurilor este inlauntrul vostru". Simt pace, bucurie, mangaiere, echilibru.
Abia atunci relatia mea cu alti oameni poate deveni relaxata, neposesiva, iar gelozia, controlul, invidia si toate celelalte care ne chinuie cad de la sine.
Doi oameni care traiesc in Dumnezeu nu pot avea decat o relatie foarte buna. Altminteri, eu n-am fericirea si o astept de la celalalt si el o asteapta de la mine.
De aici vin atatea dezamagiri, nefericiri si drame. Omul crede ca si-a ales partenerul gresit si de asta nu e fericit. Isi cauta alt partener si, dupa un timp, simte acelasi gol si aceeasi neimplinire. Dar problema nu este acel partener, ci raportarea gresita la viata, ca tu crezi ca exista o jumatate cu care poti sa formezi un intreg.
Mi-a placut tare mult cuvantul Parintelui Dan Popovici, rugaciunea si o relatie profunda cu Dumnezeu vor aseza lucrurile in toate domeniile; cred ca si aici se potrivesc cuvintele Mantuitorului: Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui si toate acestea se vor adauga voua.

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Fara iubire nu se poate ajunge la desavarsire. Ca o casatorie sa fie reusita, e nevoie de iubire. Restul e teorie.
Minunat sintetizat.
Reply With Quote