View Single Post
  #128  
Vechi 07.12.2012, 17:14:40
Cosmin3 Cosmin3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2012
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu am înțeles mesajul ei exact.
iar finalul cu Star Trek a fost demential.
orice fan știe că în afară de călătoriile interstelare, viteza warp și teleportare, majoritatea tehnologiilor prezentate, atunci SFuri, astăzi fac parte din cotidian.
în plus, îmi plac poveștile cu atei militanți care devin creștini înfocați
Nu vorbeam neaparat de acele tehnologii ci de stilul de viata din Star Trek, in care toti din Federatie erau uniti, aveau scopuri definite in viata, nu mai aveau religii ori, daca mai aparea una pe undeva, se demonstra rapid ca e o prostie etc. O viata fericita si productiva.
Asta m-a atras in primul rand la Star Trek.
Dar e o iluzie, o utopie. Asa ceva nu va putea exista vreodata in societatea omeneasca.

Iar ce priveste faptul ca vezi ce mi s-a intamplat mie ca o "poveste", nu ma mir. M-as fi mirat mult mai mult daca nu ai fi facut-o.
Sunt curios, cate cazuri de crestini infocati ce devin atei militanti le-ai considerat "povesti"? Intrebarea e retorica. Pentru ca evident nu ar fi in interesul tau sa le definesti asa...

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
uau ... cum m-ai citit :)
vorbești de parcă religia nu s-ar fi adaptat niciodată.
Daca vorbesti asa, in ironie, singur arati ca esti definit de asa ceva. Eu doar am spus ceva la modul "general". Evident niciun om nu e definit asa de simplu. Dar la baza ateului sta asa ceva.
Iar in ce priveste ca religia s-a adaptat, poate vorbesti de altele, nu de cea crestina ortodoxa. Si, oricum, faptul ca in istoria omenirii s-a mai schimbat cate ceva in religia crestina ortodoxa, se numeste "imbunatatire" nu "adaptare".
Dar daca vrei sa spui ca nu crezi, iar nu ma mira.

Eu tocmai mi-am spus parerea ca discutia oricum nu va avea sanse sa rezolve ceva, tu vrei sa vorbesti in continuare. Be my guest. Am lucruri mai bune de facut in viata decat sa continui o discutie "sterila".

Last edited by Cosmin3; 07.12.2012 at 17:20:39.
Reply With Quote