View Single Post
  #13  
Vechi 23.06.2015, 19:42:55
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Stiu ca sunt rugaciuni puternice de dezlegare precum Moliftele Sf. Vasile, dar am precizat ca aici la noi in Ardeal nu se citesc asa oricum si la oricine; cel putin asa stiam in vremea cand am deschis subiectul si participam la Sf. Maslu doar la mine in parohie. La noi in parohie se citesc in paralel cu Evangheliile in soapta sau in gand, nici nu distinge nimeni ce spune preotul.
Intre timp, cineva m-a indrumat spre o alta biserica si am participat si la slujbe puternice de dezlegare.
Des? Nu e des sau mult nimic din ce tine de recuperarea credintei si a sufletului.

Am rugamintea sa nu-i faceti aici lui Igor analiza pe text. Sunt sfaturile lui pentru mine si dincolo de ce reprezinta cuvintele apreciez ca mi-a sarit in sprijin si incurajare cand aveam enorm de multa nevoie.

Eu nu înteleg ce fel de credintă practicati, si ce fel de Maslu se slujeste acolo la dvs.!?
Adică fiecare îsi citeste rugaciunile lui, în soaptă sau în gând, în timp ce preotii citesc Evangheliile?

Slujbele de Maslu sunt în special pentru oamenii bolnavi, trupeste sau sufleteste. Si dacă tot ati mers asa des în ultima lună, ati observat schimbări în bine? Că din ce am citit mi se pare că vi se întâmplă taman pe dos.

Căutati că sunt preoti buni si cu îndrăzneală să citească Moliftele Sf. Vasile si în Ardeal. Dar mai ales consultati-vă cu duhovnicul dvs., acesta vă va sfătui cel mai bine ce să faceti. Colegul Igor e mai exaltat de felul lui si vorbeste la modul general, din cărti si situatii ideale.
Reply With Quote