View Single Post
  #27  
Vechi 29.05.2021, 03:39:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Nu exista nici o legătură între buletinul biometric și profețiile iudeo-creștine din Apocalipsa.
Nu exista nicio legatura fiindca asa-ti place sa crezi: ca nu este. Si daca crezi ca nu este, nu ai nicio problema sa le imbratisezi ca "binecuvantate".

Citat:
Si astfel acel mesaj apocaliptic din primul secol este falsificat compplet, întrucât vibrația plina de speranța a mesajului-și anume ca binele va triumfa finalmente-este înlocuită cu o spaima întunecată și cu dileme referitoare la aspecte inexistente la acest moment.
Aspecte inexistente la acel moment, nu-i asa?
Cat se poate de logic din moment ce e vorba de o profetie, ceva din viitor, care nu exista atunci.
Binele va triumfa numai finalmente, adica la inviere; pana atunci e suferinta, o dovedeste Calea.
Daca in loc de suferinta e bunastare, atunci "finalmente" e foarte departe.

Citat:
Spre diferența de creștinismul secularizat din prezent comunitățile creștine din primul secol comportau alte caracteristici și as sublinia una dintre ele: existau profeti intineranti care de multe ori, în timpul adunărilor creștine, emiteau profeții, inclusiv de tip apocaliptic. Apostolul Pavel și Didahia ii menționează. Libertății lor fascinante în Duhul le este opusa în prezent un fenomen contrar de crearea de spaime și temeri. Ce diferența din păcate.
Si astazi e fascinanta libertatea in Duhul; ca si atunci si astazi sunt prooroci(nu ma refer la Moroco deloc). Acelasi mesaj au de transmis.

Citat:
Cu riscul de a supăra persoane care și-au făcut un tel în viata din a limita viata și lupta spirituala creștină la un mijloc tehnologic consider o aberație punerea semnului de egalitate între profețiile apocaliptice și actele biometrice. Este doar opinia mea și trebuie tratata ca atare.
Nu prea inteleg egalitatea aberanta de care vorbesti, dar poate e doar neintelegerea mea, tot asa cum e doar opinia ta.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote