Subiect: Mărturisire
View Single Post
  #3  
Vechi 24.12.2021, 07:03:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
M-am născut într-o familie creștin ortodoxă. Am fost învățat de mic copil să îl iubesc pe Dumnezeu, fapt pentru care am avut o viață duhovnicească. În perioada copilăriei il simțeam pe Dumnezeu în viața mea că mă ocrotește și îmi dorește toate cele bune. În acest spirit mi-am dorit să continui această relație și să o desăvârșesc, motiv pentru care am dat la seminar apoi la facultatea de teologie ortodoxă.
Imediat după ce am făcut această alegere, lucrurile au început să evolueze nu diferit, ci opus. Am început să cunosc oameni care îmi făceau rău și care m-au făcut să sufăr foarte mult, dar cel mai mult m-a durut faptul că Dumnezeu era părtașul lor.
Strict părerea mea, la seminar și în facultatea de teologie o bună parte, poate 80-90% sunt chemați de Dumnezeu spre ea, dar mulți se rătăcesc pe drum de la șoaptele satanei, precum în pilda semănătorului.
E exact acea diferență între chemați și aleși - Mulți chemați puțini aleși, la cernere pică foarte mulți.

Înainte credeam că e invers că majoritatea n-au chemare și merg să piardă timpul sau dau la teologie pt că nu-i duce capul să facă altceva în societate, după mi-am dat seama că oamenii se pot demoraliza în fața durerilor, se pot delăsa, li se poate usca râvna sau foamea de Duh Sfânt pe care o aveau la început, că pot fi aduși pe culmile disperării de diavol și să-și piardă răbdarea, credincioșia, cumințenia așezată.

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Ultima dată când m-am spovedit eram într-o situașie extrem de tensionată. Trebuia să fac o alegere în viața mea. Eu voiam să urmez o cale, în schimb duhovnicul m-a îndemnat cealaltă cale.
Ciudată relatare, eu am auzit de duhovnici care nu se bagă să spună unuia și altuia ce să aleagă ca să nu pice pe ei după un eventual eșec, unii interpretează faptul că duhovnicii nu sunt tranșanți în privința unor lucruri care stau la alegere ca pe un dezinteres al duhovnicului față de ei sau ca o lipsă a lui de Har că vezi doamne nu îi trimite pe un drum.

Cred că ar trebui să te mai spovedești și pe la alți preoți, dar fără să ai nimic cu primul duhovnic, să nu-i porți ranchiună.
Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Am ales să prezint această scurtă poveste a vieții mele, pentru a arăta tuturor că Dumnezeu are și o altă față, nu doar cea pe care ne-o prezintă teologia potrivit căreia Dumnezeu a creat persoana umană pentru o comuniune inter-personală bazată pe dragoste(Teologia Dogmatică – Dumitru Stăniloae).
Unde spune părintele Stăniloae că nu ar fi ispite în viață, sau că pe calea creștinismului nu e cu suferință ?

Însuși părintele era prost văzut în epoca comunistă de patriarhul lui, a stat într-o casă igrasiată în care se imbolnăvea, patriarhul nu-l primea în audiență, a fost anchetat de organele de represiune, trăia foarte sărăcăcios, dar tot n-a proiectat ispitele aste asupra teologiei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote