Subiect: Mărturisire
View Single Post
  #5  
Vechi 24.12.2021, 14:44:04
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit Partea I

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
M-am născut într-o familie creștin ortodoxă.
Ce mare bucurie, si io.

Citat:
Am fost învățat de mic copil să îl iubesc pe Dumnezeu, fapt pentru care am avut o viață duhovnicească.
Calea cea stramta, viata cea buna si curata. Ce frumos.

Citat:
În perioada copilăriei il simțeam pe Dumnezeu în viața mea că mă ocrotește și îmi dorește toate cele bune.
Aveai inima buna lipita de El si simturile iti erau curate, neimbacsite, sincere.
Erai un ales, nu multi au simtit si au crezut asta.

Citat:
În acest spirit mi-am dorit să continui această relație și să o desăvârșesc, motiv pentru care am dat la seminar apoi la facultatea de teologie ortodoxă.
Câta responsabilitate, ma minunez, putini isi asculta inima si indemnul cel bun, sfatul cel intelept. Iata ai urmat chemarea spre cunoastere si desavarsire. Bravos, felicitari.

Citat:
Imediat după ce am făcut această alegere, lucrurile au început să evolueze nu diferit, ci opus.
Asa trebuia sa se intample, e o iesire din groapa si un urcus ceea ce ai ales si nu esti singur ci toate fortele intunericului, duhurile rele, oamenii pacatosii, gramaticii, batranii neputinciosi ”binevoitori”, fariseii si saducheii si toti ipocritii comploteaza in ascuns sa te arunce inapoi in fantana fara apa ca pe Iosif si sa-l vanda sclav lumii. Nu trebuie sa cârâi, nu trebuie sa te plangi, sa te demoralizezi si sa-ti slabesti puterile lamentandu-te ca e greu, caci ceea ce ceri sunt pilele si usuratatea, cu cat e mai greu urcusul si calea mai stramta cu atat cununa primita pe pisc din mana Domnului va fi mai stralucitoare.

Citat:
Am început să cunosc oameni care îmi făceau rău și care m-au făcut să sufăr foarte mult,
Casnicii tai, apropiatii, pai trebuia sa asculti porunca :”iubiti pana si pe vrajmasii vostrii!... ca daca iubiti doar pe cei ce va iubesc pe voi ce rasplata mai asteptati de la Dumnezeu ca pana si paganii (indracitii) se iubesc unii pe altii?

Citat:
dar cel mai mult m-a durut faptul că Dumnezeu era părtașul lor.
Crezi ca Dumnezeu e complice la rautatile si faradelegile lor?
Inseamna ca-L confuzi pe Hristos-Dumnezeu cu grijania mamonei satapoftana si cu tAtila-biciul lui Dumnezeu. Domnul nu e partasul ipocritilor si mofturosilor plini de pretentii!!! El are pretentie ca sa te lasi facut grau de cea mai buna calitate si nu o neghina amara imbracata in pleava vopsita.

Citat:
Aveam impresia că eu sunt cel vinovat, iar cei care procedau așa făceau bine și Dumnezeu era de partea lor.
Impresii gresite, iluzii, inchipuiri. Dumnezeu e intotdeauna cu nevinovatul abuzat cu conditia sa fie in ascultare de Credinta si sa rabde inaltarea pe care i-o aplica fraierii ipocriti lovind cu liniaru peste palme, obraji si bagand tzeapa in ranile ”infectate” ca sa iasa ”pîroiu”.

Citat:
Toată viața am crezut că Dumnezeu îi iubește pe oamenii buni care fac bine, și le îngăduie anumite greutăți și necazuri celor răi nu ca să îi pedepsească, ci ca să îi îndrepte.
Ai crezut bine, io cred la fel. Pentru ce nu mai vrei sa crezi?

Citat:
Dar cu timpul am constatat că lucrurile nu stau deloc așa.
Pic cu pic ai constat prost. Te-au pacalit, te-ai auto-tzepuit.

Citat:
De fiecare dată în viața mea când am făcut câte o greșeală sau un păcat oricât de mic, am simțit imediat cum am fost pedepsit pentru aceasta (și am accepat de bunăvoie crezând că este ca un canon), dar în schimb când am făcut fapte bune sau virtuți, nu am simțit nici o răsplată, ba uneori am simțit că aș fi pedepsit.
Ai simtit foarte bine, ma bucur. Rasplata nu o primim aici pe pamant ci in Ceruri din insasi mana Domnului. Pana atunci doar Credinta si rabdare in batjocuri si umilinte si plangere daca ai gresit caci mangairea finala e pentru saracii excrusivizati pentru Hristos de peste tot aici pe pamant asa ca bucura-te la gandul ca saracii in Duh vor rade dupa forumula ”cine rade pe urma si la urma rade mai bine.”
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.12.2021 at 15:16:25.
Reply With Quote