Subiect: Mărturisire
View Single Post
  #6  
Vechi 24.12.2021, 14:44:36
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit Partea a II-a

Citat:
Nu am înțeles nici până în ziua de astăzi de ce Dumnezeu a ales să se comporte așa cu mine.
Pentru ca te iubeste. Pe cine iubeste Dumnezeu îl duce la inaltimi: credinta, curaj, rabdare, cunoastere... il face voinic, il face intelept, il face demn, bun, drept, curat, minunat, harnic, om de nadejde pentru cei din jur.

Citat:
Acuma unii or să zică pentru că nu m-am căit pentru păcatele mele.
Te-ai cait ca doar ca ortodox seminarist si teolog sunt convins ca n-ai fost ipocrit ci ai aplicat practic tot ceea ce ai invatat. Dar sa stii ca suferinta, daca apare, e de la sminteala sau de la pacatele si viciile netratate. Alea te chinuie si arunca vina mereu pe Dumnezeu.

Citat:
Ultimul exemplu concludent când am vrut să mă rog, mi s-a întâmplat o problemă care a durat exact atâta timp cât aveam disponibil să mă rog.
Pai vezi, ai zis ca ori te rogi ori rezolvi problema care apare. Dumnezeu ne invata altfel, sa te rogi in tot ceasul si mai ales atunci cand se ivesc probleme. Te-a incercat si tu ai facut mofturi vazand un fel de ghinion si n-ai trecut incercarea ci ai cazut in barfe, judecati, reprosuri, nemultumiri, cârâială desartă. In suflet puteai sa-ti faci rugaciunile in taina si in acelasi timp sa lucrezi si sa faci fata oricaror probleme care apar. Se poate. Unii sfinti multumesc pentru orice ispita si incercare ramanad cu inima blanda, buna, linistita si cu mintea senina fara sa-si piarda cumpatul daca iar si iar revine cu insistenta ceva care te ataca ca sa te scoata pana si din sarite din minti.

Citat:
Alții vor spune că mi se întâmplă acestea pentru că nu m-am spovedit. Ultima dată când m-am spovedit eram într-o situașie extrem de tensionată. Trebuia să fac o alegere în viața mea. Eu voiam să urmez o cale, în schimb duhovnicul m-a îndemnat cealaltă cale. Am ales calea lui crezând că ascultarea este o virtute creștină și Dumnezeu îmi va face bine pentru că am ales aceasta. În schimb, acea cale ma dus într-o situație care am avut doar de suferit iar în final ajunsesem în pragul sinuciderii.
Asta e indoiala, necredinta ce te trage spre sinucidere ca pe Iscarioteanul.
Daca ai ascultat Duhovnicul la ultima spovedanie ai facut foarte bine caci de la Dumnezeu te invata si bine te sfatuieste sa alegi. Deci ai ales bine ascultandu-l. Bineinteles ca apoi au venit toti cei rai sa te darame din care tu ai fost cel dintai si iata, de frica ai visat ca te ”salveaza” suicidul. Da, te scapa de lucrul cel bun de la Dumnezeu pentru frati ca sa ajungi ca un fraier autotzepuit in munci unde vei slugarnici in silnicie pentru iadul pacatelor si pentru leprecornitzeii lumii, mari politzisti-militzieni. Nu-ti dai seama ca dupa spovedanie apar incercarile cele mai mari? Ispita sa scuipi, sa hulesti, sa uiti canonul, sa te nemultumesti, sa incepi sa-ti permiti toate si te mai ataca si fortele oculte ale intunericului care conspira sa te piarda. Necredinta si sinuciderea sunt similare, necredinta sinucide sufletul iar spanzurarea sinucide trupul. De ce? Pentru grijile lumii si slava desarta de la oameni care te incanta ca sa cazi in cap.

Citat:
Am ales să prezint această scurtă poveste a vieții mele, pentru a arăta tuturor că Dumnezeu are și o altă față,
Dumnezeu nu e ftzarnic. Il confunzi cu ipocritii care te-au nenorocit fiind-le slugarnic. Ne-a poruncit sa nu mancam din aluatul lor ca sa nu suferim. Iata ca n-ai ascultat si ai mancat aluat ”bine” lucrat de farisei pana te-ai smintit.

Citat:
nu doar cea pe care ne-o prezintă teologia potrivit căreia Dumnezeu a creat persoana umană pentru o comuniune inter-personală bazată pe dragoste(Teologia Dogmatică – Dumitru Stăniloae).
Fata aia murdara si rea pe care o vezi tu ca o are El este murdara cu tine, tu esti murdaria de pe fata Lui. Tocmai de aceea sunt fericiti cei curati cu inima ca doar aceia vor vedea pe Dumnezeu si fata lui Curata, caci prin pocainta si despatimirea au reusit sa curete fata lui Dumnezeu de ei insisi pana ce masca, zidul despartitor a cazut si a disparut. Fata Domnului este ca si o Oglinda care nu minte niciodata. Nu fugi ca si Cain de la Fata Domnului ci mai degraba da-ti seama ca mai ai un pic de lucru si dupa pocainta rabda putin si sa vezi ca se va curati daca insisti cu pocainta si curatirea inimii.

Citat:
Poate sunt și alți oameni cu care Dumnezeu se manifestă în modul acesta și nu au curajul să spună.
Nu te intrista, esti un alintat plin de pile daca ne gandim cat rau le-a facut tuturor celor care nu au vrut sa-L asculte. Lasandu-i in voile lor si-au pierdut mintile si s-au inchinat la zei si la idoli, au facut silnicii si terori si tot gandul, visul si dorirea le-a fost spre rau, s-au dus sa zideasca marele babilon si acolo li s-a incurcat limbile si li s-a amestecat genurile cu toate dobitoacele si persistand in rautati au ajuns ipocriti slugarnici vicleni si desfranati incat s-au socotit pe ei insisi zei sau dumnezei punandu-se pe scaune inalte de judecatori si inchizitori facand in mod discretionar voia lor sustinand ca e voia lui Dumnezeu si asa au trecut la cele vesnice unde se chinuie in focul cel vesnic de unde si de acolo acuza pe Dumnezeu ca nu a facut totul pentru ei ca sa nu piara si sa nu ajunga in munci venind cu rezolvarea minunilor, ca cica n-a trimis inviati din morti ca sa stie ce-i asteapta pe bogatii nemilostivi imbracati in stacojiu vintij si in porfira si vison rosu si roz, ca daca ar fi trimis mesageri mai credibili atunci ar fi ascultat sigur si el si l-ar fi hranit pe saracul Lazar si l-ar fi vindecat de bube. Nu mai tot cere semne si minuni ca sa crezi caci daca nu crezi in Iisus ti se va da doar semnul lui Iona: cine a pescuit atat de minunat ca si el facandu-i pe toti raii ”complici” mantuirii lor?

Citat:
Un păcătos.
Pai daca in mintea ta Domnul e rau si tu esti victima vrednica inseamna ca zici asa, un pacatos, exact ca un ipocrit mare smintisor.

Daca chiar esti un pacatos atunci sa stii ca pacatosul cere indurare Domnului asa ca talharul de pe Cruce spunand: ”-io, in nemernicia mea, merit sa fiu rastignit si batjocurit de toti caci toata viata am fost un hot si un talhar criminal, vicelan si desfranat plin de pile si privilegii de mic, dar Acesta, Fiul acesta nevinovat s-a lasat rastignit pentru pacatosi de cei carora le-a fost ca un Frate bun si bland, vindecandu-i de orice boala, inviindu-i din morti si redandu-i parintilor lor sau familiilor lor, scotand dracii din sufletul lor, eliberandu-i de griji si de slave desarte, de inchinari la idoli si la zei si de orice fel de slugarnicie la farisei si ipocriti, marturisind mereu adevarul Adevarat... asa ca Doamne, pomaneste-ma si pe mine (pacatosul) cand vei veni intru Imparatia Ta.

-Maine vei fi cu Mine in Rai!”
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.12.2021 at 15:03:48.
Reply With Quote