Subiect: Mărturisire
View Single Post
  #10  
Vechi 25.12.2021, 00:12:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
În acest spirit mi-am dorit să continui această relație și să o desăvârșesc, motiv pentru care am dat la seminar apoi la facultatea de teologie ortodoxă.
Te-ai gândit vreodată că pt creștere aveai nevoie de ispite, adică până la un punct crești fără ispite, iar apoi nu mai poți avansa ?

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Imediat după ce am făcut această alegere, lucrurile au început să evolueze nu diferit, ci opus. Am început să cunosc oameni care îmi făceau rău și care m-au făcut să sufăr foarte mult, dar cel mai mult m-a durut faptul că Dumnezeu era părtașul lor.
Lipsa dragostei e o mare problemă în toate cultele, dar pe noi ne interesează în special în Biserica Ortodoxă, din lipsă de dragoste nu mai există asumare, responsabilitate, nu mai merg bine nici căsniciile sau nici nu se mai întemeiază, nu merge nici viața de mănăstire, nu se mai nasc generații noi și în principal țara se prăbușește.


Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul


Trebuia să fac o alegere în viața mea. Eu voiam să urmez o cale, în schimb duhovnicul m-a îndemnat cealaltă cale. Am ales calea lui crezând că ascultarea este o virtute creștină și Dumnezeu îmi va face bine pentru că am ales aceasta. În schimb, acea cale ma dus într-o situație care am avut doar de suferit iar în final ajunsesem în pragul sinuciderii.
De obicei pentru alegeri duhovnicul lasă credinciosul să-și aleagă studiile, viitorul profesional, cu cine să se căsătorească, dacă să se călugărească sau să se căsătorească, toate astea pot presupune un risc de eșec și nu vrea să-și asume duhovnicul eșecul, duhovnicul doar poate să aștepte ucenicul la spovedit, indiferent dacă eșuează sau nu într-un punct.

Eșec nu e când pierzi o bătălie ci când te lași demoralizat de greutăți sau copleșit.

La ora asta ești prea sensibil pt preoție dacă ai ajuns la așa deznădejdi și n-ai gustat nici 10% din răutatea vremii, a lumii, a bolilor, dar mai bine te-ai ruga chiar și fără cărți de rugăciune, numai să te rogi tot timpul când ai ispite, căderi, greutăți.
Iar deznădejdea trebuie spovedită ca să nu se acutizeze.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote