View Single Post
  #11  
Vechi 14.02.2006, 17:35:53
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de magda-corina
Prima data cand am intrat intr-o biserica protestanta ...nu am simtit nimic deosebit spre deosebire de o biserica crestin ortodoxa, am ramas chiar surprinsa cand am vazut ca nu se inchinau deloc, sau ca nu conteaza portul la intrarea in biserica...Am vizitat aceasta biserica pe 24 dec seara, eram foarte curioasa ce se peterce la ei in biserica , si nu am avut nici de ales sa merg la o alta biserica pentru ca aici unde locuies eu sunt numai romano-catolici si protestanti, am incercat sa gasesc o biserica crestin-ortodoxa dar in zadar, ce mi-a displacut iarasi in acea biserica felul lor de a juca ca un fel de piesa de teatru Nasterea Domnului ....mi s-a parut sub orice critica , poate ca doar exagerez eu, dar in general nu am nici un fel de probleme de conversatie sau convetuire cu persoanele protestante, uneori ne mai contrazicem in privinta Preotilor care poarta aur si in biserici sunt anumite icoane sau alte lucruri sfinte din aur sau argint, ei nu sunt de acord cu astfel de obiecte, nici lumanari nu aprind in biserica si nici icoane . Dar eu mi-am zis rugaciunile mele , m-am inchinat si m-am simtit mai bine, cu toate ca am ramas asa surprinsa de ce joaca teatru in Biserica.
Eu zic ca daca te-ai rugat rugaciuni ortodoxe, e foarte bine. In revista ,,Lumea Credintei", acum cateva numere, scria despre un roman care lucra de ceva de timp in Turcia si a intrat sa se roage intr-o fosta biserica ortodoxa, acum transformata in moschee. S-a dus intr-un colt si a inceput sa se roage. Un turc l-a vazut si auzind ca spune alte vorbe, i-a arat cum sa se roage. El s-a facut ca nu intelege si a continuat sa se roage. dandu-si seama ca este crestin, turcii l-au fugarit, strigand ca le-a spurcat moscheea. parerea mea este ca daca, acolo unde esti acum(probabil intr-o tara occidentala), nu sunt decat biserici protestante si catolice, roaga-te intr-una catolica, acolo exista si icoane si cultul lor este mai apropiat de al nostru, sau fa ce doresti tu. Important este sa te rogi lui Dumnezeu, Sfintei Sale Maici, si tuturor Sfintilor, cu credinta. Iata ce scria Sfantul Ioan Gura de Aur vorbind despre neiubirea de oameni:,, Nu pot gasi cuvinte de jelanie pentru o tragedie ca aceasta in care fiecare se razvrateste impotriva celuilalt, oamenii se mananca si se sfasie intre ei, care pentru bani, care pentru slava, in vreme ce altii, simplu si fara cuvinte, batjocoresc si umilesc; astfel, isi fac unii altora numeroase rani; privesc, asadar, in aceasta lupta, morti mai multi decat cei cazuti pe campurile de lupta, astfel incat insusi numele de crestin a ajuns a fi fara de noima". Eu zic ca inainte sa spunem daca cineva greseste, sa incercam sa ne punem in locul lui, si mai ales sa avem grija ce spunem, pt. a nu rani.Aceasta este o rugaminte pt. Alecsandru
Reply With Quote