View Single Post
Vechi 16.11.2011, 23:27:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
atunci cand mas-media te asalteaza cu tot felul de mos-craciuni, cand vitrinele magazinelor sunt pline de mos-craciuni, cand chiar si pe strada ii intalnesti, mai spune-i copilului ca nu exista mos craciun.
Intrucat nu-l puteam scoate din viata copiilor pe mos-craciun, l-am increstinat.
Copilul traieste intr-o lume frumoasa, cu printese si imparati, cu eroi, oamenii care se folosesc de animale salbatice ptr a trai, oameni care fac minuni. E pacat sa ii spulberi aceasta lume zicandu-i ca nu exista.
Eu am scris de povestea ce insoteste personajul Mos Craciun. De fapt Mos Craciun e Sfantul Nicolae si nu a fost un personaj mitic. Iar daca ii spunem copilului cca Mos Craciun e Sf. Nicolae si cine a fost si ca ne dam cadouri de dragul lui nu stiu ce trebuie sa-i scoatem copilului din cap din moment ce nu i-am bagat ceva. Dupa parerea mea e ceva foarte diferit de basme, e un personaj mult mai real, care vine si in vizita. Iar cand afla copilul de la alti copii ca a fost mintit si de fapt sunt mama si tata si se gandeste daca nu l-au mintit si ca exista Dumnezeu, pe care tot nu il vede?
De exemplu eu am aflat la scoala ca nu exista Mos Craciun si Nicolae si am fost foarte dezamagit. Nu bag mana in foc, dar probabil de atunci am inceput sa nu mai fiu credincios o lunga perioada, din acesta cauza. Eu am spus ce cred eu, fiecare face cum vrea.

Last edited by catalin2; 16.11.2011 at 23:29:28.
Reply With Quote