Subiect: Bigotism
View Single Post
Vechi 27.12.2015, 03:36:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member

Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Imi plac foarte mult mesajele lui Mihailc. Si noua ne spune parintele de aspectul asta, dar el denumeste asta: "cadere in sus". Este in fapt tot o cadere.
Ti-o fi placand, dar de priceput tot nu pricepi.

Citat:
Singura problema si cu asta ma lupt si eu de multa vreme, este ca cerintele bisericii/credintei sunt mari si bigotismul nu apare numai/neaparat in cazuri in care unul din parteneri este lezat in cuplu si cauta refugiu in altceva, fie si in credinta.
Intr-un cuplu casatorit si credincios este foarte greu sa imbini cerintele credintei cu cele ale partenerului. Risti sa cazi intr-una din extreme.
Nu este deloc greu pentru cineva cu bun simt.
Dar si asta e o calitate rara in ziua de azi.

Citat:
Aici zic eu ca este foarte delicat si ca biserica ar trebui sa gaseasca solutii.
Pentru lipsa de bun simt nu exista solutii.
Omul ori il are/dobandeste, sau nu.

Biserica ajuta omul sa-l (re)gaseasca, dar pana la urma omul este cel care decide daca il vrea sau nu.

Tu de exemplu, il refuzi sistematic, in ciuda a nenumarate explicatii si lamuriri.

Deci in cazul tau de ex. Biserica sau oricine altcineva, nu are ce sa ofere.

Citat:
Si atunci apar etichete si extreme: ori nu esti bun credincios, ori esti bigot.
Imi pare rau, dar sa tii regim vegan, adica post vreo luna jumatate nu e bigotism.
Si nici o dovada de credinta extraordinara, pana la urma.

Dar pentru tine de ex. este un obstacol imens. Si cineva trebuie sa schimbe randuiala ca sa te incadrezi si tu, in ciuda refuzului de a tine post, la cei drept credinciosi.
Eventual sa nu mai tina nimeni, ca sa nu fii tu in rand cu ei, ci ei in rand cu tine.

Si asa si la alte capitole de ordin moral, sa renuntam sa le sustinem pentru ca "Sophia" stie ca e credincioasa, deci ea este masura tuturor lucrurilor, daca ea zice da asa e, daca nu e cum zice ea, e o exagerare, o lipsa, o neintelegere ceva.

Biserica trebuie sa gaseasca solutii sa aranjeze credinta si faptele credintei dupa masura Patului Sophei, sa taie unde e de taiat, si sa lungeasca ce e de lungit.

Ceea ce nu inteleg eu, este de ce tine musai sa se identifice cu credinta ortodoxa si nu cauta un cult (neo)protestat, pentru ca acolo e mult mai mult loc de discutii si intereptari.
Nu tu post, nu tu randuieli, fiecare face cat si ce il taie capul. Desi si acolo va avea cu certitudine probleme cu bioetica dar nu este exclus ca din cele cateva zeci de mii de culte, sa gaseasca si unul care sa promoveze aceleasi aiureli ca si ea.
Sau daca nu, poate da ea startul la unul, cu certitudine va gasi cativa care sa rezoneze, doar ca nu pe aici. Dar poate pe feisbuc.

Last edited by AlinB; 27.12.2015 at 03:39:47.
Reply With Quote