Subiect: Bigotism
View Single Post
Vechi 27.12.2015, 11:23:45
fallen fallen is offline
Senior Member

Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Da, poate si mie miar trebui ceva de genul. Poate chiar infiintam noi ceva in genul cum avea moldovwanul ala cu 2 neveste, propria lor "religie". Dar nu despre asta era vorba aici.
Nu zice nicaieri ca trebui sa mergi la toate slujbele, liturghii, vecrrnii, acstiste, etc. Mergi dosr la care vrei si poti. E drept ca pt unii consorti e mult si ASA. E mult si in fiecare duminica. Si de fiecare Paste sau Craciun. Samd.
Postul il tine fiecare dupa puteri si nu trebuie nimeni sa judece si sa iti zica xa trebuia mai mult sau maI putin, nici macar sa stie. Decat duhovnicul eventual.
IAR cu relatiile conjugate...nu prea stiu io.cum e, dar chiar daca te-ai tine de martea si joia, cand nu e post sau alta sarbatoare, io zic ca ar fi OK, pe termen lung. Adica nu doar in luna de miere..
Dar acum si aici fiecare le stie pe ale lui. Pt unii e prea des, poate, de 2 ori pe saptamana...sau poate nu e OK in timpul saptamanii, oamenii sunt mai realaxati in weekend. Si cum nu ne impartasim in fiecare duminica, noi adultii, nu cred ca e o problema nici asta. Ar fi insa pt unii care au perioade lungi de inactivitate, care nu coincided cu posturile, si isi revin tocmai cand incepe postul ( primavara de obicei). Fiecare on cu bioritmul lui. Nu cred ca il acuza nimeni. Daca toata lumea ar posti nu s-ar mai naste copii i n anume luni ale anului... . Problems e la cine vrea sa se impartaseasca, daca tocmai atunci sotul sau sotia are alte ganduri..... Si atunci daca nu e o persoana credincioasa iyi pune imediat eticheta de bigot/ oata, pt ca l-ai refuzat/o in vinerea mare ca aveai tu alte planuri...deci cine e impotriva bisericii gaseste oricand motive de cearta.
Asta e. Se pare. Nu toti considers ca au nevoie de biserica si nici chiar de Cristos ca sa se mantuiasca. Sau nu realuzeaza ca nu il poyi separate pe Cristos de biserica si de sfintele Taine. Ori nul considers pe El adevaratul mntuitor.
Unii nu cunosc bine Biblia sau nu o cred, deci nu stiu/ cred ca ar fi exidtat o cadere din care nu ne poate ridica decst El. Ori nu am cazut deloc si nu avem de ce ne ridica, subtem ok vizavi de Dumnezeu, ori am cazut dar ne ridicam cu totii singuri, ori ramanem cazuti.
Noi astialalti...suntem bigoti...adica, handicapati, codependenti...din pctul lor de vedere. Asteptam un ajutor nerealist de undeva dinafara ( de la Cristos si biserica). Ceea ce nu va veni....
Reply With Quote