View Single Post
  #178  
Vechi 26.04.2012, 20:21:30
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit Acatistul Nefacutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

Condacul 1
Preacuratului Tău chip ne închinăm, Bunule, cerând iertare greșelilor noastre, Hristoase Dumnezeule, că de voie ai binevoit a Te sui cu trupul pe Cruce, ca să-i izbăvești din robia vrăjmașului pe cei pe care i-ai zidit, de aceea cu nădejde strig Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Icosul 1
“Iisuse, Bunule Mântuitor, – se ruga Avgar guvernatorul Edesei – vino și la mine și vindecă-mi boala cea fără de leac, de care sufăr de mulți ani…”. Asemenea și eu, plin de lepra păcatului fiind, strig către Domnul astfel:
Doamne al meu, miluiește-mă după mare mila Ta și după mulțimea îndurărilor Tale, fărădegea îmi șterge;
Doamne, Mântuitorul meu, cu roua milostivirii Tale, spală-mi păcatul și fărădelegea;
Doamne, întoarce-Ți Fața Ta de la păcatul meu și de fărădelegile mele curătește-mă;
Doamne, inimă curată în mine zidește și cu duh drept mă înnoiește;
Doamne, nu mă lepăda de la Fața Ta și Duhul Tău cel Sfânt să nu-l iei de la mine;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 2
Văzând dragostea și credința lui Avgar, Doamne, i-ai scris lui: “Ești fericit, Avgar, că nu M-ai văzut și ai crezut. Eu îți trimit pe ucenicul Meu care te va vindeca și-ți va hărăzi viața veșnică, ție și celor împreună cu tine”. Trimite-mi și mie, Doamne, mila Ta, celui ce-Ți cânt: Aliluia!
Icosul 2
Mintea nu pricepe, cum Domnul, ștergându-și Preacurata Sa Față a lăsat întipărit pe mahramă Chipul Său cel Sfânt și i l-a trimis lui Avgar, împlinindu-i dorința. Acesta a avut o mare bucurie, privind și sărutând Chipul lui Hristos, iar eu, închinându-mă cu evlavie și credință mă rog:
Doamne, buzele mele vei deschide și gura mea va vesti lauda Ta;
Doamne, redă-mi bucuria mântuirii și Duh stăpânitor a avea;
Doamne, Ție Unuia am greșit și rău am făcut, dar iartă-mă ca un Îndurător;
Doamne, Mântuitorul meu, vezi scârba sufletului meu și vino-mi în ajutor;
Doamne, auzi-mă, că din necazuri doar Tu mă izbăvești;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 3
Plin de puterea dragostei și bucuriei, Avgar s-a închinat Chipului nefăcut de mână al Mântuitorului lumii și, căpătând vindecare, cu credință a strigat: “Hristoase Dumnezeule, cel ce se încrede în Tine, nu se va rușina în veac”, învățându-ne și pe noi să nădăjduim în mila Domnului și să-I cântăm: Aliluia!
Icosul 3
Având dragoste către neamul omenesc, prin ucenicul Tău ai chemat pe Avgar din bezna păcatului, luminându-i sufletul cu lumina adevărului Tău; cheamă-mă și pe mine din adâncul păcatelor, ca și eu, plângând să-Ți strig așa:
Doamne, dă-mi lacrimi de umilință, ca, rugându-mă să-mi cureți fărădelegea mea;
Doamne, pătrunde-mă cu lumina dumnezeieștii cunoștințe, și condu-mă spre Împărăția Ta;
Doamne, Luminarea și Mântuitorul meu, la Tine vin, învață-mă să fac voia Ta;
Doamne, dă-mi pricepere și gonește de la mlne toate ispitele și pe calea mântuirii voi umbla;
Doamne, nu-mi întoarce rugăciunea, auzi-mă și cu frica Ta să mă întărești;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 4
Viforul patimilor și grijile vieții mă tulbură, iar inima mi-e cuprinsă de frica morții, de aceea strig: Doamne, n-am pe nimenea aici să-mi ajute, scapă-mă ca odinioară pe Avgar, și fă ca împreună cu dânsul să-Ți cânt Ție: Aliluia!
Icosul 4
“Auzind că Iudeii Te urăsc și vor să-Ți facă rău, – scria Avgar – Doamne, vino aici și vei locui cu mine”. Și eu urmând dragostea lui, din adâncul căderii mele, cu îndrăzneală te rog, Hristoase, așa:
Doamne Dumnezeul meu, intră în inima mea și rămâi pentru totdeauna cu mine, păcătosul;
Doamne Dumnezeul sufletului meu, unește-mă cu Tine pe vecie, pe mine, ticălosul;
Doamne, Doamne, de Tine se lipește sufletul meu, umple-mi inima de bucurie;
Doamne, auzi-mi rugăciunea și nu mă părăsi în a credinței mele sărăcie;
Doamne, caută spre mine și cu mila Ta, inima să-mi veselești;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 5
“Binecuvântat este Cel ce vine întru numele Domnului!” – au cântat copiii evreilor, întâmpinând pe Domnul în Ierusalim; și noi, acum, deschizând ușile inimilor noastre Celui ce vine la noi, cu umilință îi cântăm: Aliluia!
Icosul 5
Ce minunate cuvinte ai spus, Doamne, celor în necazuri: “Să nu se tulbure inima voastră, credeți în Dumnezeu, credeți și în Mine, și veți moșteni împărăția gătită vouă de la întemeierea lumii”. Eu, însă, gândind la fărădelegile mele, Te rog, Bunule, luminează ochii minții mele, ca să nu adorm în somnul morții, ci treaz să-Ți strig:.
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, cred în Tine, ajută necredinței mele;
Doamne Împărate Preaputernic, trimite-mi tărie credinței și deplină încredere;
Doamne Cel ce ai scos pe Israel din robia lui Faraon, arata-mi și mie calea și adevărul Tău;
Doamne nu cu mânia Ta să mă certi și nu mă părăsi pentru păcatul meu;
Doamne, Te rog din suflet, rugăciunea bolnavilor, să o primești;
Doamne Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 6
Nu îndrăznesc Doamne să mă uit la Chipul Tău, sunt ticălos și nevrednic; ci ca vameșul suspinând, mă rog: curățește-mă pe mine, păcătosul, izbăvește-mă de fățărnicia fariseică și învață-mă cu inimă curată să cânt milostivirii Tale: Aliluia!
Icosul 6
În scârba mea, Mântuitorule, mi-au strălucit mângâietoarele Tale cuvinte pe care le-ai spus: “Nu vă voi lăsa pe voi singuri, voi veni la voi”. De aceea și eu, ieșind din bezna deznădejdii nădăjduiesc în iubirea Ta de oameni și mă rog așa:
Doamne, Doamne, mi se topește sufletul de durere, înțelepțește-mă și poruncile Tale voi păzi;
Doamne, Doamne, Adăpostul meu, în necazuri si scârbe nu mă părăsi;
Doamne al meu, Doamne, nevinovat fiind, ai fost socotit cu cei răi, izbăvește-mă de cei ce mă prigonesc;
Doamne al meu, iartă-mă și mă primește ca pe fiul cel rătăcit, în brațele Tale când mă pocăiesc;
Doamne al meu, Doamne, din necazul de acum, Te rog să mă mântuiești;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 7
Minunile Tale ai arătat, Doamne, în Icoana Preacuratului Tău Chip, căci prin el ai dăruit mângâiere tuturor pământenilor, învățându-i ca în toate scârbele și împrejurările vieții să alerge la milostivirea Ta și cu dragoste să-Ți cânte: Aliluia!
Icosul 7
Purtând trup, sunt întinat de mulțimea faptelor mele cele rele, mă înfioară înfricoșata zi a Judecății și Te rog: ușile pocăinței deschide-le mie, Dătătorule de viață, ca să-Ți strig cu David:
Doamne, auzi rugăciunea mea și îndură-Te de mine;
Doamne, al Tău sunt, înțelepțește-mă ca viu fiind să Te cinstesc pe Tine;
Doamne, Dumnezeule, Păstorul meu, rătăcesc ca oaia cea pierdută, caută-mă și mă mântuiește;
Doamne, nu-Ți întoarce Fața Ta de la mine, pleacă-Ți urechea, auzi-mă și mă miluiește;
Doamne, îndură-Te și vindecă sufletul meu că am greșit Ție, căci iubitor de oameni ești;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 8
De ziua cea înfricoșată a venirii Tale mă tem, Hristoase, mă cutremur și mă înfior, eu cel plin de păcate, dar Tu, mai înainte de sfârșit întoarce-mă, Mântuitorule, și mă mântuiește pe mine cel ce îți cânt: Aliluia!
Icosul 8
Întreg ai fost iubire, o, Iisuse, spre lumea căzută și ai dăruit Chipul Tău cel sfânt, zicând duios tuturor celor în necazuri și supărări: “Veniți la Mine toți cei trudiți și împovărați și Eu vă voi odihni pe voi”. De aceea și eu cel căzut, cu îndrăzneală Te rog, Hristoase, zicând acestea:
Doamne, Păzitorul meu, ferește-mă de vrăjmașii care îmi fac supărare;
Doamne, Mântuitorul meu, scapă-mă, căci mă afund în ispite ca și în mare;
Doamne, Cel ce locuiești întru cele înalte și spre cei smeriti privești, caută spre mine și mă mântuiește;
Doamne, să nu se tulbure inima mea, ci să mărturisesc că în Numele Tău nădăjduiește;
Doamne, Doctorul cel Mare, cred că orice boală poți să lecuiești;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote