View Single Post
  #179  
Vechi 26.04.2012, 20:22:29
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Condacul 9
Veniți cu dragoste și frică, toate neamurile să ne închinăm Preacuratului Chip al Mântuitorului lumii, Cel ce ne-a izbăvit din robia vrăjmașului, Biruitorul morții și al iadului și cu mulțumită să-I cântăm cântare îngerească: Aliluia!
Icosul 9
Fiind atins de lepra păcatului, nu mă pricep cum să Te slăvesc mai bine, o, Milostive Stăpâne, Te mărturisesc cu toată inima că esti cu adevărat Fiul Dumnezeului celui viu, cu umilință privesc Chipul Tău cel Sfânt, zicând acestea:
Doamne Iisuse, bucuria mea, dă-mi ca să mă bucur de milostivirea Ta;
Doamne, Mântuitorul meu cel Bun, mântuiește pe robul Tău de toată necredința și fărădelegea;
Doamne, Mântuitorule, Tu ești scăparea mea, la cine voi alerga?
Doamne îndurate, nimicește cu harul Tău mânia inimii mele;
Doamne al meu, Curăție sfântă, curăță-mi inima și mintea de rele;
Doamne, Cel ce Te îmbraci cu lumina ca si cu o haină, luminează-mă pe mine cel împresurat de grijile pământești;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 10
Doamne, Mântuitorul meu Cel milostiv, ridică-mi sufletul cel căzut în fapte de rușine și trupul meu slăbănogit de boală, ca oarecând pe slăbănogul de la scăldătoarea oilor și îndreptează-mă pe calea mântuirii, ca să-Ți cânt Ție: Aliluia!
Icosul 10
Împărate, Veșnice Mângâietor, Hristoase adevărate, curăță-mă de toată întinăciunea, precum ai curățit pe cei zece leproși și vindecă-mă precum ai vindecat sufletul iubitor de arginți al lui Zaheu vameșul, ca să-Ți cânt Ție așa:
Doamne al meu, Doctorul sufletelor și al trupurilor, tămăduiește-mi rănile sufletului meu;
Doamne, Cel ce ai purtat neputințele și suferințele noastre, vindecă-mi bolile trupului meu;
Doamne Iisuse, Ajutorul meu, ajuta-mi ca mi se stinge sufletul de atâta tristețe;
Doamne, Cel ce ai deschis ochii orbului, dă-mi să văd a Ta răbdare și blândețe;
Doamne, îndelung-răbdătorule, Te rog să-mi mântuiești sufletul de toată întristarea;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 11
Cântare de umilință aducându-Ți, cu inima zbrobită Te rugăm: Nu ne trece cu vederea, Preabunule Doamne, întoarce-Ți Fața Ta de la păcatele noastre, dar de la mine robul Tău nu Ți-o întoarce, auzi-mă căci și în necazul meu îți cânt: Aliluia!
Icosul 11
Hristoase Lumina cea adevărată Care luminezi pe tot omul ce vine în lume, ia aminte la rugăciunea nevrednicului Tău rob și îndreptează viața mea după poruncile Tale, sfintește-mi sufletul ca să-Ți aduc rugăciunea aceasta:
Doamne Iisuse Hristoase, Lumina lumii, luminează-mă cu lumina Ta;
Doamne, Izvorul vieții, dă-mi viată veșnică și mă întărește în legea Ta;
Doamne Iisuse Hristoase, Soarele dreptății, cu dreptatea Ta strălucește mintea mea;
Doamne, Povățuitorul lumii, învață-mă să Te iubesc din suflet și să fac voia Ta;
Doamne, Cel ce ai dat vedere orbilor, deschide-mi ușile pocăinței și de păcatul meu mă curătește;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 12
Atotputernice Doamne, cu Harul Tău, întărește-mi inima în credință, nădejde și dragoste, ca întru adâncă pocăință și împlinirea poruncilor Tale să mă învrednicesc de împărăția Ta, unde cu cetele sfinților îngeri să-Ți cânt: Aliluia!
Icosul 12
Doamne, păstorul cel Bun, Tu ai zis: “Mă duc să vă gătesc loc… și iarăși voi veni și vă voi lua la Mine, ca să fiți și voi unde sunt Eu…” . Auzind această minunată făgăduință, îndrăznesc și eu, cel cufundat în întristări, să mă apropii și să mă rog așa:
Doamne al meu, Mântuitorule, mântuiește-mă pe mine cel ce pier;
Doamne, depărtează norii necredinței, zavistiei și dusmăniei, căci Duhul Tău cel bun îl cer;
Doamne, mângâierea sufletului meu, scapă-mă din această supărare;
Doamne, scapă-mă din necaz și boală și dă-mi tămăduire;
Doamne, împărate Preaputernic, întru împărăția Ta să mă pomenești;
Doamne, Mântuitorul meu, vino și vindecă-mi durerile, cele sufletești și trupești.
Condacul 13
Mântuitorul meu Cel milostiv, caută spre mine, robul Tău, cel ce mă afund în marea încercărilor și a necazurilor, și precum oarecând pe Petru cel ce se afunda l-ai izbăvit, scapă-mă și pe mine cu Harul Tău cel sfânt, sfințește-mi sufletul și mă întărește pe calea mântuirii, ca să-Ți cânt cu inimă și buze curate și cu dragoste: Aliluia!
( Acest condac se rosteste de trei ori ).
Apoi se zice iarasi Icosul 1 ( Iisuse, Bunule Mântuitor, – se ruga Avgar guvernatorul Edesei,...) si Condacul 1 ( Preacuratului Tău chip ne închinăm, Bunule...).

RUGĂCIUNE
O, Preabunule, Doamne Iisuse Hristoase Dumnezeul nostru, odinioară, sfânta Față a chipului Tău omenesc ai spălat-o cu apă și ai șters-o cu mahrama, pe care minunat s-a închipuit Chipul Tău și l-ai trimis lui Avgar, guvernatorul Edesei, spre vindecarea bolii lui, că așa ai binevoit Tu. Iată și noi păcătoșii robii Tăi, cuprinși de neputințe trupești și sufletești, căutăm Fața Ta, Doamne, și ca David întru umilință strigăm: “Nu-Ți întoarce Fața Ta de la noi”, ci abate-Ți mânia Ta de la noi, robii Tăi și fiindu-ne ajutător, nu ne respinge și nu ne părăsi.
Atotmilostive Doamne Mântuitorul nostru, închipuiește-Te în sufletele noastre, ca, trăind în sfințenie și dreptate, să-Ți fim fii și moștenitori ai Împărăției Tale. Și astfel pe Tine preamilostive Doamne, împreună cu Tatăl Tău Cel fără de început și cu Preasfântul Duh, neîncetat să Te slăvim în nesfârșiții veci. Amin.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote