Subiect: Excomunicare
View Single Post
  #49  
Vechi 10.08.2016, 15:03:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Și încă un lucru ce vreau să-ți mai spun, soră dragă...

Cu tine printre noi, ne va fi mai bine, mult mai bine, iar fără tine, îți spun din experiență, ne va fi greu, foarte greu și mult mai greu.

Cu cât suntem mai mulți, în Biserica lui Hristos, în Ortodoxie, cu atât ne e mai ușor. Și cu cât suntem mai puțini, cu atât ne e mai greu...

Și te mai rog din suflet, mult de tot te rog, să-i ierți pe oamenii aceia și preotul acela, "romano-catolicii" care, dacă arunci cu un ou clocit în el, te excomunică, nu-i bine ce face, e copilăresc, sau mai ales dacă ți s-a întâmplat un necaz așa mare și ai făcut un avort, și ei, preotul și episcopul acela, vor să te dea afară dintre ei, te excomunică din mijlocul lor și îți mai trimite și-o scrisoare acasă să fi sigură și altele așa mai nepotrivite... Te rog mult iartă-i, că ei dragii de ei, au și ei necazurile lor, și... nu știu ce fac. :-(

Iartă-i pe toți care nu vor să audă de Ortodoxie, de Biserică, care-o condamnă, o hulesc, o vorbesc de rău, o bârfec, iartă-i, dragii de ei, sunt oameni frumoși și speciali, și ai să vezi, dacă stai mai mult de vorbă cu ei, ai să vezi ce minunați sunt în ființa și esența lor.

Dar parcă nu mai minunați ca tine... :) Poate simți că e ciudat ce îți spus, ce-am scris, dar ți-am scris cu inima, nu cu mintea, ci cu tainele inimii.

Și mai mult decât orice, te rog, să ne ierți pe noi, creștinii, ortodocșii, că îți greșim atât de mult, atât de des, iartă-ne...
Dar să știi că nu te vom excomunica, orice-ai face, te iubim prea mult, fie că crezi sau nu.
Dacă vrei poți pleca tu, de bună voie, dar nu ne dorim să te pierdem... și ne va fi atât de dor de tine !
Te așteptăm în pragurile inimilor noastre, poate vei vrea să te întorci, în fiecare zi te vom aștepta, toată viața.
Dar înainte de-a pleca, te rugăm, în genunchi, cu lacrimi în ochi: nu pleca ! E zdrobită inima noastră, nu pleca !
Te rog mult... Nu pleca...

Nu vrem să ne bucurăm doar noi, de atâtea daruri ce ne-a dat Domnul, atât de multe... că nu-mi ajung sute de pagini aici în forum, să ți înșir pe toate. Mă refer la cele de pe pământ, nu cele din cer... Aleaaaaa... Pfuuuuu... :) Deci... nu s-au inventat și nu se vor inventa cuvinte pentru acelea...

Deci te rog nu pleca, avem atâta bucurie să-ți dăruim, vrem să-ți dăruim infinitul. În schimb nu-ți cerem decât un singur lucru, unul singur: să-l primești. Cum primești infinitul? Prin Iubire. Dacă iubești și înmulțești iubirea, îți dezvolți posibilitatea sau capacitatea, să împlinești acel unic lucru ce ți-l cerem: să primești infinitul. Cu cât vei iubi mai mult, cu atât vei putea să primești mai mult și mai bine, din infinitul ce îți dăruim.

Nu te bagă nimeni cu forța, nici în iad, nici în Rai. Dar pentru că simți cu adevărat în inima ta, încă de aici de pe pământ și Raiul și iadul, că știi că ele există. Și tot ce-i aici pe pământ, peste orice cuvânt de frumos și totuși trecător, e ca și cum privești prin oglindă, în spatele tău, minunățiile, așa se compară pământul cu Împărăția Cerurilor, spune scriptura asta... :) Și simți și știi că așa este.
Deci ești liberă și rămâi liberă orice-ai face, ca să poți face orice vrei, să iubești pe Hristos, sau nu.

Ți-aș mai scrie, of, dar nu vreau să te obosesc... :-( Sper că nu te-am obosit...

Să nu-ți pară ciudat sau greoi că-ți spun asta, dar avem nevoie de tine, mare nevoie, Biserica are nevoie de tine, Hristos are nevoie de tine, iubitorii de Hristos cei suferinzi au nevoie de tine. Nu să te folosească, nu ! Ci ca tu să te îmbunătățești prin ei. Fiindcă nu-i obligatoriu nimic, spuneam. Dai cât poți, cât vrei, din ce ai. Voluntariatul pe care iubești să-l faci tu, pentru cei suferinzi, înseamnă mai mult decât aur și argint ce ar primi de la cineva. Mâinile tale sunt comoara lor și bucuria lor, nădejdea și mângâierea lor. Iar Dumnezeu, culmea, prin ei, tot ție îți dăruiește, o dulceață în suflet, cum n-ai simțit vreodată. Doar să nu urăști pe nimeni, niciodată, orice-ar face. :)

Oh, cât ți-aș mai scrie... :)

Și mai ciudat poate îți pare, că îți spun asta: dar să știi că te iubesc ! Te iubesc atât de mult, cum te-au iubit puțini oameni în viața ta... mult mai mult decât pe mine însumi, deși nu te-am văzut niciodată, dar te-am simțit în inima mea, ești una din cele mai frumoase ființe ce le-am văzut vreodată pe pământ... Iar Domnul ! Domnul Slavei... :) Poate nu crezi, dar îți spun: ca și mai sus, nimeni, niciodată nu va putea să atingă măcar o picătură din oceanul de iubire și infinitul de iubire, cu care te iubește Domnul... Domnul Treime, Savaot Iubire... Daca-i știi... Poate vei știi... :)

Îți mulțumesc tare mult că ai citit aceste rânduri :) Sper că nu te-am îngreunat prea tare cu ceva. Ți-am înmulțit comoara... ai grijă de ea. Dacă vrei. Înmulțește-o și tu. Firesc, dacă vrei. Ca să poți să dai și la alții din smerenia și dragostea, blândețea și înțelepciunea cu care te va împodobi Domnul. Vrei? :)

Te rog mult să mă ierți dacă te-am supărat cu ceva, am multe neputințe, mă lupt și eu cum pot, dar sunt greoi la minte, iartă-mă te rog.

Și dacă vrei, că eu vreau tare mult, oricând ai nevoie de ajutor, cu orice, promit că o să-mi dau silința cât de bine pot, să împlinesc nevoia ta, ajutorul cerut, că poate și eu voi avea nevoie de ajutorul tău și Doamne ce m-aș bucura să mă poți ajuta... :)

Iartă-mă, surioara mea dragă și roagă-te și pentru mine, că sunt păcătos...

Te îmbrățișez cu sărutare sfântă :) cum ne spune în Duhul Sfânt Domnul, minunatul Sfântul Apostol Pavel, în Scriptură...

Doamne ajută :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 10.08.2016 at 20:08:43.
Reply With Quote