Subiect: Intrebare ....
View Single Post
  #3  
Vechi 03.04.2009, 15:32:18
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa dupa cum bine stim in posturile de peste an,cu precadere in Postul Mare al Sfintelor Pasti,este interzisa cu desavarsire oficierea casatoriilor.(Am enuntat "cu precadere" deoarece acest post ne aminteste de suferintele Mantuitorului indurate pentru noi,jertfa Sa pentru noi,astfel ca noi nu putem sa nu recunoastem cat de mult ne iubeste Dumnezeu pe noi pe toti.Asadar nu putem rasplati iubirea cu nerecunostinta,de ce sa fac nunta in post,e ca si cum eu m-as bucura de ceva si altcineva sufera in durere(Postul reprezinta infranare si cainta).Domnul nostru Iisus Hristos Sa intristat pentru pacatele noastre si a patimit si jertfit,pentru a ne izbavi pe noi.Si eu ce fac fac nunta?Nu!Am timp sa ma casatoresc inafara postului.Postul nu tine o vesnicie,se intinde pe perioada catorva saptamani,nu putem oare oferi din timpul nostru si Lui Dumnezeu?Putem sa oferim mai mult decat atata multumire si recunostinta,indreptate catre El prin rugaciune.)
Casatoria este o taina pe care Dumnezeu o binecuvinteaza,prin preotul ce o oficializeaza.Tainele Lui Dumnezeu s-ar putea asemana legilor pamantesti,pe care noi cautam sa nu le incalcam,de ce as incalca porunca Domnului,nu ma tem oare ca voi fi pedepsit asa cum este in cazul cand incalc o lege.Orice cuvant si fapta isi are intrebuintarea sa,fara ordine ar fi haos.Atunci cand ma simt nelinistit sufleteste,imi pare ca totul in jur e dezordonat,asta din cauza pacatului,insa cand sunt cu Dumnezeu in sufletul meu e liniste si pace,in jurul meu va toate minunile si darurile bunului Dumnezeu.(Bineinteles rostim cu mare usurinta cuvintele de ar fi si cu faptele la fel,insa sa ne straduim sa fie bine si cu faptele,sa ne intarim in rugaciune,mai ales in perioada de post si nu numai).
Nu putem judeca un preot despre care se aude sau am vazut ca a savarsit aceasta Sfanta Taina in perioada de post.In aceasta perioada a modernitatii pe care o traversam,unii dintre slujitorii la Sfintele Altare,cauta sa ne atraga prin diferite mijloace,pentru a ne apropia de Dumnezeu.Nu sunt eu in masura sa judec pe aproapele meu,ci sa ii intind o mana prieteneasca daca este pe marginea prapastiei(sa nu ma uit cum cade si sa ma bucur ca nu am fost eu in locul sau,fiindca fiecare isi are rasplata sa).
Binecuvantarea Lui Dumnezeu vine peste noi in orice clipa a vietii noastre,sa nu ne indoim de aceasta.

Post usor si cu folos duhovnicesc!
Reply With Quote