Subiect: Bucate de Post
View Single Post
  #202  
Vechi 22.03.2013, 09:17:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Cred ca toata lumea stie ca lasagna este o mancare de origine italiana,care se prepara indeosebi cu carne,eu am incercat sa prepar aceasta reteta si de post si mi-a iesit destul de bine.
In primul rand se pregateste un aluat simplu din faina,sare si apa,se intinde pana este destul de subtire,apoi se taie in bucati patrate de dimensiunea unei jumatati de foaie de caiet normal.Se pune apa la clocotit intr-o cratita mare,apoi se trec cate o foaie,sau chiar doua din acest aluat pentru a fierbe cateva minute(cam 2min,nu prea mult),astfel facandu-se toate foile,pentru o tava triunghiulara clasica,cam 10 foi de aluat.Foile fierte se pastreaza intinse independent pe un fund sau platou,pentru a nu se lipi intre ele.
Se face compozitia din ceapa taiata marunt care se pune la calit in ulei sau margarina,apoi se pune peste aceasta ciuperci tocate,un catel mic de usturoi,foarte putin zagar(un sfert de lingurita),se pune bulion,piper si oregano.Apoi,separat se pune la umflat in apa clocotita cu delikat,niste soia granule mici.Se pune aceasta soia umflata peste compozitia cu ciuperci si se mai lasa putin sa fiarba,compozitia trebuie sa aiba si putina apa,dar sa fie foarte scazuta si cremoasa,intr-un fel...omogena.
Se prepara separat sos beshamel(de regula se face cu unt si lapte),dar acum il putem face si doar cu margarina care am pus-o in prealabil la incins,apoi punem peste ea o lingura de faina si amestecam continuu,apoi putina apa si sare amestecand pana se formeaza o compozitie ca smantana,dar nu prea vartoasa.
Se unge tava cu margarina,apoi se aseaza pe ea un strat de aluat,format din doua,sau trei foi,peste acest aluat se pune compozitia cu ciuperci,cateva linguri cat sa acopere tot aluatul,apoi peste aceasta compozitie se rade din belsug cascaval de post,apoi se pune cateva linguri din sosul bechamel.Dupa aceia se pune iarasi un strat de foi de aluat,dupa care iarasi compozitie cu ciuperci si cascaval,dupa care sosul beshamel.In cele din urma se pune un strat de aluat iar deasupra doar cascaval ras.
Se pune cam o cana de apa in toata tava,dupa ce,in prealabil a fost intepata toata tava cu un bat de frigarui,intepata doar de cateva ori pe alocuri.Se acopera cu folie de aluminiu pentru a nu se intari aluatul de deasupra si se lasa la cuptor cam o jumatate de ora.Folia fiind si ea intepata pe alocuri.Inainte cu 10 minute de a fi scoasa din cuptor se poate lua folia de deasupra pentru o usoara rumenire.
Eu am facut si a iesit minunat.Pofta buna!
Stiu ca este o mancare migaloasa,dar,daca v-ati saturat de mancarurile traditionale,merita sa incercati....mai ales pentru musafirii ce postesc.
Lasagna este mai buna cu sos Bolognese(sos de tomate cu carne de vita tocata)sau marinara(sos de rosii cu mirodenii).Sosul béchamel este mai greu de digerat,cel putin pt mine...plus ca sosurile cu faina ingroasa burta.

Lasagna nu este lasagna daca nu abunda de branza;iar postul nu-i post daca gatim cu cascaval de"post".In concluzie,sa trecem postul cu spanac,ciuperci,fasole,varza,cartofi,linte,morcovi ,masline,orez...si sa facem o lasagna ca la mama ei,dupa post!
Parerea mea!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 22.03.2013 at 09:26:40.
Reply With Quote