View Single Post
  #6  
Vechi 08.01.2015, 12:19:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu am unele nelamuriri legat de stabilirea datei Pastilor.

1. De ce nu este o data fixa?
Stiu si eu ca la evrei calendarul este altfel, dar nu inteleg daca el este variabil. Cumva la ei toate sarbatorile au date variabile.
Si totusi alte sarbatori, ca de ex. Nasterea Domnului au fost lasate la crestini mereu la aceeasi data, fara calcule si zapaceli.
Si echinoctiul de primavara este si el mereu la aceeasi data.
Cumva s-a stabilit la crestini tot anul bisericesc. Nu stiu cum. De ce nu s-a stabilit atunci si data Pastilor fixa. Unii sustin ca data Nasterii Domnului nu este nici ea corecta si asta este alta enigma. Dar macar cu aproximatie sa avem cu totii (crestinii) toate sarbatorile la anumite date fixe.

In fond Iisus nu se naste si moare si se suie la cer de sapte ori in an, asa cum vrea fiecare popor.

2. Este ciudat si altceva: cei care serbeaza pe stil vechi (rusi si etc.) serbeaza Pastile la aceeasi data cu noi. In schimb am inteles ca la ei si anul nou se serbeaza tot dupa stil vechi. In schimb cumva celelalte sarbatori religioase vin la aceeasi date ca si la noi. Numai Craciunul difera.

Am inteles ca ca se va discuta problema calendarului la sinodul ce va sa vina. Sa dea Domnul sa se faca ordine si sa-l serbam toti asa cum se cuvine.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote