View Single Post
  #88  
Vechi 30.10.2016, 07:04:41
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
...după păcatele noastre vom fi judecați, nu după cât de mult am iubit...
Dar a pacatui asta si inseamna: a nu iubi, a nu raspunde Poruncii lui Hristos. Ii cunosti formularea, evident. Si atunci? Nu zice nimic acolo despre pacat ci doar despre iubire. Pacatul nu e un termen absolut ci unul relativ. Se intelege prin raportare la termenul central si insusirea Dumnezeirii: dragostea.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iar sodomiții/homosexualii, nu iubesc pe Domnul, nu ascultă poruncile Lui care-i învață că nu e bine ce fac, că e păcat și e stricător de trup, suflet, întreaga ființă și mântuire.
Imi pare rau, nu pot vorbi in numele lor. Nu stiu daca Il iubesc sau nu, desi stiu cum e prezentata problema asta in Scriptura si in Biserica. Si totusi nu sunt in masura sa ma pronunt in numele unui homosexual. S-o faca dansii, daca doresc.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
...dacă nu au ca scop mântuirea unui om, sunt în zadar. De exemplu, niciun tablou cu scene, opere de artă, nu este de folos mântuirii, degeaba este pictat de un om normal sau de un sodomit.
Imi pare rau, am alta opinie despre arta. Asa cum o icoana nu e prin ea insasi datatoare garantata de mantuire, ci numai impreuna cu raspunsul omului la icoana - asa si unele tablouri nu sunt prin ele insele mantuitoare sau nemantuitoare, ci depinde de modul in care raspunde privitorul la tablou. Pot fi lucrari terifiante care au un impact mai mare asupra unui om decat o icoana minunata. Depinde de sufletul omului, mai intai. Revezi si pilda semanatorului, legat de subiectul acesta.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frumusețea omului, este deci, capacitatea omului de a iubi pe Domnul, a-L urma, a-L trăi și a-L dărui oamenilor, tuturora, asta este frumusețea adevărată a omului.
E frumusetea cea mai inalta, mai nobila. Nu este singura.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, fiecare om este o Taină, nu poate fi redus la nimic, odată născut, omul acela rămâne veșnic și la înviere, sufletul său în noul trup, nemuritor, va confirma veșnicia omului.
Dar acea veșnicie va fi spre osânda acelui om nemuritor, trup nou și suflet, dacă viața aceasta nu a fost trăită pentru Împărăția Cerurilor.
Da, dar aici e mult de discutat... Mila lui Dumnezeu peste noi toti, mai intai!

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Criteriul Judecății este tocmai relația cu Sfânta Treime, pe care a avut-o fiecare om în parte, în șansa acestei vieți, de a redobândi starea primordială.
Fie că crezi sau nu, Acesta e Adevărul, și îți va fi adus aminte la judecată că ai citit aceste rânduri și te-ai îndoit.
Nu ma indoiesc, in cea mai mare parte - intrucat formularea ta imi pare inexacta. Nu cred ca-i vorba despre a redobandi starea primordiala, ci despre a dobandi pe Duhul Sfant. E cu totul altceva!

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
De aceea criteriul Judecății este păcatul, adică cât și dacă am păcătuit, cu ce scop am făcut un păcat, ce rezultate a adus, fiindcă păcatul este neascultarea de Iubire, de Dumnezeu, precum spui și tu, în altă formă.
Asa sunt si eu de acord.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ori pe pământ, suntem în parmanentă luptă, niciodată nu avem adevărata odihnă. Harul este întărire, nu odihnă. Adevărata odihnă este în Hristos, după ce "am luptat lupta cea bună și credința am apărat", cum spune Pavel.
Sunt in asentimentul tau. Dar am modul meu personal de a intelege si lupta, daca vrei sa accepti ca se poate asta.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Sunt deosebit de trist când scriu aceste rânduri, fiindcă dulcegăriile ecumeniste sunt crezute de miliarde de oameni, la nivel global, hinduși, budiști, eretici, gnostici, etc... Și fiindcă știu în harul Duhului Sfânt, și conform învățăturii Noului Testament, lăsată prin Duhul Sfânt, că nici unul dintre aceia, nu se va mântui.
Nu ma pronunt. Eu nu sunt asa sigur de Judecata nici pentru mine nici pentru altii.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Un sodomit niciodată nu va atinge scopul ăsta, oricât de mult încearcă. Va avea har demonic...
Nu am auzit de astfel de har, te rog sa ma ierti... Cat despre sodomiti, sa nadajduim ca unii se vor pocai.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Bucurii în Domnul !
Asemenea, Remus,
Doamne ajuta!
Reply With Quote