View Single Post
  #16  
Vechi 06.01.2023, 16:16:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paul.B Vezi mesajul
De exemplu, nu trebuie sa ne simtim vinovati ca mancam sarmale la masa de Craciun - nu e un pacat in sine. Insa daca barfim pe vecinul de la 2 si injuram si nevasta in timp ce mancam sarmalele, atunci da, e pacat. Sau daca vecinul iti bate la usa si iti cere ceva de mancare ca el nu sta prea bine cu banii, iar tu ii spui ca nu ai, dar apoi te indopi cu sarmale, atunci e pacat, ca nu iti ajuti aproapele.
Am văzut că e un trend, cică sarmalele dau o amprentă de carbon, a fost și știre video pe digi 24 comparație masa vegană care ar consuma mai puțin vs masa tradițională, și a fost și știre scrisă pe hotnews.

Magdalena Radu: Sistemul plătește știri inepte despre poluarea de la cozonaci și sarmale pentru că șeptelul trebuie închis cât de repede în țarcul electronic

https://www.activenews.ro/stiri/Magd...ctronic-178582

Deci populației încadrabilă în audiența digi24/hotnews i se inoculează și cam ce ar trebui să mănânce prin voluntarism propriu, deja e trend, să nu devină și obligație peste x ani.

Căutați știrea de pe hotnews, cât poluează sarmalele, e din 2022.

Cred că și Papa lansase discursuri pe tema încălzirii globale:

Papa Francisc, printul William si celebritati isi unesc fortele pentru combaterea incalzirii globale

https://ziare.com/printul-william/st...lobale-1636826


Citat:
În prealabil postat de Paul.B Vezi mesajul
Chiar si masa aia vegana de care spui...pentru cresterea acelei salate tot s-a produs poluare. E posibil sa se fi produs chiar mai multa poluare decat daca ai manca o gaina, caci sa cultivi salata in monoculturi afectezi destul de mult planeta.


Oricum am lua-o, omul afecteaza planeta. Dar nu putem considera orice actiune un pacat. Standardele morale ale societatii, ale religiei, ale bunului simt, ale culturii..ne fac sa fim mai mult sau mai putin pacatosi.
E corect ce spuneți, mai mult nu cred că terenul agricol ar susține necesarul de vegetale pt 8 miliarde de locuitori pe glob, dacă s-ar mânca numai vegetale, în primul rând că trebuie lăsate parcele de teren să se refacă, nu poate să fie mereu cultivat și să dea același randament, iar animalele asigurau prin carnea lor restul necesar de substanțe nutritive.

Eu remarcam 4 lucruri,
1.un trend care să culpabilizeze omul că nu mănâncă ce dictează un viitor stat ecologist, 2.un discurs care intră în Biserici pe tema ecologiei,în țările nordice protestante și mai nou și în catolicism prin cel mai de forță vector
3.înlocuirea priorităților, rescrierea conceptuală a noțiunii de păcat în mintea omului, nu e păcat să fii desfrânat, să faci avort, dar e păcat că nu te-ai încadrat în normele de mediu.
4. pocăința va dispărea ușor ușor din anumite culte, unele adunări își vor flata membri ca să le ia cotizațiile vor deveni un fel de club al pionierilor
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.01.2023 at 16:22:11.
Reply With Quote