View Single Post
  #37  
Vechi 02.10.2010, 19:28:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Poi care sinod a proclamat dogma vamilor vazduhului? sau rugaciunule pentru cei adormiti spun ceva despre vami?, sau mai degraba ideea e centrata pe milostivirea lui Dumnezeu la judecata, de cand ne judeca pe noi satana? Dumnezeu ce face?
Teoria vamilor este doar o parere a unor sfinti parinti, dupa parerea mea fara un suport solid biblic si dogmatic ortodox
cred ca exista foarte multe trugaciuni care fac referire la vamile vazduhului.
Din cartea de rugaciuni, rugaciuni de seara, rugaciune catre Nascatoarea de Dumnezeu (a lui Pavel monahul): dau doar un citat " Si la vremea iesirii mele, neputinciosul meu suflet pazindu-l si intunecatele chipuri ale viclenilor diavoli departe de dansul izgonindu-le"

Din "Canonul de rugaciune catre Maica Domnului mai inainte de ceasul mortii":
"Iata, m-a cuprins frica negraita si cutremur nespus si se sfarseste intru mine duhul meu, vazand ca ceasul meu se apropie si sufletul meu se va desparti de trup si voi merge gol, parasit de toti, prin mijlocul ostilor cumplitilor draci si voi fi oprit la vamile lor si nu va fi nimeni sa-mi ajute."

Continut similar in "Canonul de rugaciune la Maica Domnului pentru izbavirea din moarte"


Din cartea Sufletul dupa moarte la care am facut referire in alta postare:
"Biserica Ortodoxa considera invatatura vamilor de o asemenea insemnatate ca a pus cuvinte despre acestea in multe dintre slujbele sale liturgice (vezi cateva dintre acestea in capitolul despre vami). Mai ales, Biserica face cunoscuta aceasta invatatura fiecaruia dintre fiii sai care se apropie de moarte. In "Canonul de rugaciune la iesirea sufletului", pe care il citeste preotul la patul de moarte al fiecarui credincios, se afla urmatoarele tropare:

"Cand voi pleca din aceasta lume, invredniceste-ma sa pot trece neimpiedicat de stapanitorul vazduhului, de tiran, de chinuitor, de cel care sade pe cararile infricosate si atine calea cu intrebari ispititoare" (Cantarea 4).

"Trece-ma, o, Preacurata Stapana, in mainile sfinte si scumpe ale sfintilor ingeri, ca acoperit fiind cu aripile lor, sa nu vad chipurile fara de rusine si intunecate ale dracilor" (Cantarea 6).

"O, tu, cea care pe Domnul nostru Cel Preainalt L-ai nascut, alunga-l si indeparteaza-l de la mine pe stapanitorul cel cumplit al vamilor, pe ocarmuitorul lumii, cand ma voi afla si eu in pragul mortii, ca astfel sa te pot slavi si eu in veci, pe Tine, o, Preasfanta Maica a lui Dumnezeu" (Cantarea 8)."
Reply With Quote