Subiect: sfinti catolici
View Single Post
  #17  
Vechi 07.12.2010, 20:04:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Daca va postez o scanare cu pagina din cartea despre Arsenie Boca in care se descrie cum a spus Parintele ca putem venera sfintii catolici (si se referea in special la Sf. Anton), veti fi convins ?

In al doilea rand, nu ma mai uimeste de mmult atitudinea duplicitara a unor asa zis ortodocsi care se raporteaza la Sfintii Parinti sau la alti mari duhovnici ortodocsi mai ceva decat adventistii la Biblie, dar numai in masura in care acestia le sustin ideile.

A spus Arsenie Boca ca sectarii vor merge cu Biblia sub brat in iad ? Mare dreptate avea !!!

A spus Arsenie Boca ca si sfintii catolici pot fi venerati ? Gresea !!
Nu e nevoie de scanare, doar am spus ca nu am vazut pana acum indicat locul de unde e luat citatul.
Cum am mai spus, in general toti sfintii sau marii duhovnici au aceleasi invataturi sau adevaruri. Dar mai sunt cazuri izolate cand cineva sustine altceva si am dat exemple. In cazul nostru, daca toti sfintii si marii duhovnici ortodocsi spun ceva, iar doar unul spune altceva, e logic ca nu ne luam dupa singurul care spune altceva si spunem ca toti ceilalti s-au inselat. Eu v-am dat citate din Parintele Arsenie Boca unde spunea si cuvinte impotriva catolicilor (de fapt impotriva catolicismului). Daca aveti sursa acelui citat il puteti da, sa vad in ce context e spus.
Reply With Quote