Subiect: Unde gresesc???
View Single Post
  #7  
Vechi 21.12.2009, 16:33:00
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

In primul rand trebuie sa stii dar mai ales sa simti ca noi, cei de pe aici, chiar daca nu te cunoastem, suntem sincer alaturi de tine si-ti dorim numai bine.
N-as vrea sa contrazic pe nimeni, am citi postarile si din thread-ul anterior dar iti spun din experienta:
S-o luam cu cele trupesti, adica fierea: daca acele pietre (calculi biliari) incep sa se plimbe intre ficat si fiere vei avea niste dureri insuportabile, crize de noapte, cam 2-3 ore. Am trecut prin asa ceva (initial am crezut ca am probleme cu stomacul dar endoscopia a aratat ca nu-s probleme) si dupa a 3 a criza am cautat un doctor bun, am refacut ecografia si cu credinta in Dumnezeu si cu spaga de rigoare m-am operat. Vreau sa-ti spun ca nu trebuie sa te sperii, se traieste foarte bine si fara fiere, dupa o perioada de regim si cu protectoare hepatice vei avea o viata normala. Sigur, multi vor spune ca mai bine e sa le ai pe toate (organele, adica) dar daca nu se poate ce sa facem?? Nu trebuie sa te temi de nimic: doctorul nu face nimic de capul lui, prin mainile lui Cel de sus lucreaza. Sau, de ce ne temem cand cu noi este Dumnezeu?
Acum, cele sufletesti: dupa parerea mea este o legatura clara intre ceea ce gandim si ceea ce traim (sau cum spun altii, esti ceea ce mananci). Intotdeauna trebuie sa-ti propui tinte foarte inalte pentru ca astfel sa realizezi cat mai mult. Imagineaza-ti ca lucrurile pe care le doresti , deja s-au intamplat sau deja le ai. Incearca sa te transpui cumva in viitor (imaginar) si ca ai depasit anumite bariere. Vei vedea ca mintea ta iti "comanda" toti pasii urmatori pentru ati atinge scopurile. Imbina asta cu rugaciunea neincetata "Doamne Isuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa" , omoara din fasa orice gand sau jumatate de gand care te-ar putea destabiliza. si care te-ar duce intr-o stare de deznadezjde. De aici pana la ura nu mai e decat un pas. Nu uita niciodata: nadejdea, credinta si dragostea sunt cele mai mari virtuti iar "duhul umilit, inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi". Incearca sa te autoeduci sa fii puternica si nu te mania pe Cel de sus, tot ce suferim (unii mai mult, altii mai putin) are un scop si este spre binele nostru (sigur, daca intelegem ca am "calcat stramb" si trebuie sa ne revenim).
Iti doresc multa minte ( da-mi Doamne mintea cea de pe urma) si incredere.
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote