Subiect: femeia necurata
View Single Post
  #2  
Vechi 30.10.2006, 14:39:34
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Am si eu o intrebare, pentru cei mai documentati. In Romania stiu ca se obisnuieste ca femeile aflate in perioada lunara sa nu mearga la biserica si sa nu se atinga de cele sfinte. Eu am trait cativa ani in Buenos Aires, Argentina si acolo mergeam la o biserica antiohiana pentru ca romanii nu aveau biserica ortodoxa, era doar o misiune greco-catolica. La antiohieni am vorbit cu un preot despre asta ai mai ca nu a ras de mine, de unde am dedus ca ei nu au aceasta regula, desi sunt tot crestini orotodocsi si una din bisericile primare.

Intrebarea mea ar fi ce trebuie si ce nu are voie sa faca femeia in perioada lunara, si pentru cat timp/ cate zile. Multumesc.
Ca raspuns la intrebarea ta, prin deductie logica pot sa-ti raspund ca nu are voie sa intre in biserica femeia in perioada cu pricina. Pentru cate zile? in functie de fiecare persoana in parte, adica atata timp cat nu esti "curata".
Am vazut la multe slujbe femeile in acea "perioada", care stateau in genunchi, pe toata durata slujbei, afara, in frig.
Pot sa-ti spun ce am gandit: ca este o prostie, in cea mai autentica forma a sa.
Apoi am citit, intr-o carte despre "rugaciunea inimii" referitor la viata unui calugar rus, nu-mi amintesc exact titlul, despre acelasi obicei intr-o alta forma.
Adica: calugarul rus era "daruit" cu rugaciunea inimii. Ajunsese cunoscut pentru aceasta. O maica care traia in preajma lui la batranete si il ajuta in treburile gospodaresti, povestea ca toata viata, la slujba de Duminica, se ruga in genunchi pe podeaua de piatra a bisericii. Bineinteles ca pe la 50 de ani a facut niste ciocuri de toata frumusetea si o dureau cumplit genunchii. Motivul pentru care facea acest gest era dorinta de a-i fi pe plac lui Dumnezeu. Se pare ca la batranete si-a dat seama ca a fost o prostie, un gest cu care vroia sa atraga atentia celor din jur pentru sacrificiul personal dar care, in esenta, nu avea cum sa "placa" cuiva.
Asa si cu femeia necurata.
Am o intrebare: nu asa am fost create toate femeile?
Curate sau necurate, este in firea lucrurilor sa fim asa si numai in acest mod puteau sa apara copiii.

Dar gandurile, cum sunt?
Poti sa nu intri in biserica in perioada lunara, poti sa stai afara in ger in genunchi cu capul lipit de astfalt, dar daca emiti ganduri care nu au legatura cu iubirea, intelegerea, compasiunea, restul sunt doar gesturi pentru ceilalti, tie nu-ti folosesc la nimic.
Reply With Quote