Subiect: Pr. Ioan Iovan
View Single Post
  #5  
Vechi 30.09.2008, 18:13:02
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din respect pentru adevar, imi cer iertare fratilor si surorilor intru Domnul Hristos pe care i-am indus in eroare cu mesajul precedent, referitor la cazul Vladimiresti.
Doamne si Maicuta Domnului, iertati-ma pe mine, pacatosul!
Recunosc ca tunci cand am scris mesajul precedent nu eram informat asupra faptului ca maica stareta a Manastirii Vladimiresti, Veronica, cat si Parintele Ioan au hotarat sa ii impartaseasca pe credinciosi in fiecare zi FARA A-I SPOVEDI, ci doar citind Molitva de dezlegare a credinciosilor, iar maicile chinoviei puteau sustrage pe furis Sfanta Impartasanie la sfatul unui preot basarabean refugiat [probabil ERETIC], avand acordul Parintelui Ioan si a staretei sa se impartaseasca de asemenea zilnic. Daca impartasirea zilnica a credinciosilor doar prin citirea Molitvei de dezlegare are un precednt, in persoana Parintelui Ioan de Kronstadt [Rusia, sec. XIX], sfatul eretic al basarabeanului preot este de neacceptat.

Sursa: Cazul Vladimiresti

Si daca in privinta Parintelui Ioan tot nu m-am dumirit daca a fost sau nu eretic in "perioada" Vladimiresti, in mod sigur maica Veronica, acceptand sfatul eretic, a devenit ea insasi eretica.


Dumnezeu sa-l odihneasca in pace pe Parintele Ioan intre Sfintii Sai!
.................................................. .................................................. .................
Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne ajute pe toti!
.................................................. .................................................. .................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
.................................................. .................................................. .................

Razvan
Reply With Quote