View Single Post
  #107  
Vechi 17.04.2010, 23:51:46
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Observ multa tristete si amaraciune pe acest thread, ori eu nu simt asa...si nici nu ii vad pe romani, sau mai exact pe ortodocsi ca fiind ortodocsi de ocazie.

Da, pe mine ma vad, si desi se inventeaza multi termeni..pentru a incerca sa se surpinda fiecare tipologie de ortodox, din ce in ce mai multi...eu nu stiu de care sunt, dar stiu ca sunt...macar atat!

In rest, sincer nu imi vine a plange, dar deloc...pentru ca stiu ca Duminica, cand eu soseam mai tarziu, nu mai aveam loc in Biserica..deci eu eram poate de ocazie, dar restul nu!

Cand mergeam spre o anumita Biserica..automat treceam pe langa altele...ei, nu stiu care or fi fost crestinii de ocazie, dar aia care stateau ciorchine la usa Bisericii, cu siguranta nu erau (sau cel putin eu asta cred)...si Duminica de Duminica, deci toata omenirea aia nu era de ocazie.

In rest, cred ca fiecare e intr-un fel, mai intr-un alt fel decat celalalt...dar eu atata stiu, ca sunt multi crestini ortodocsi adevarati, si cum padurea are de toate...asa si societatea, are de toate!
Reply With Quote