Subiect: O părere?
View Single Post
  #15  
Vechi 23.03.2013, 13:35:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca ortodoxia nu a ramas cu alt aparator decat Becali, atunci chiar ca sunt vremuri rele.

Becali este un om al spectacolului de tip telenovelistic, ca asta ii place romanului, asta i se serveste - ca sa mai uite sa ceara paine si sa se multumeasca cu mai mult circ.

Daca Becali ar fi fost un Gica oarecare invitat pe la talkshow -uri, toti ar fi ras de el de la primul cuvant la ultimul, si ar fi fost vazut ca un retardat.

Faptul ca are bani, il face pe roman sa fie mai "receptiv" la presupusele lui calitati de om credincios.
Nu vad in Becali un aparator al ortodoxiei, dar asta nu ii ia dreptul de a-si exprima punctul de vedere. In situatia creata nu a putut sa taca, poate nici noi nu trebuie sa tacem si sa ascultam ineptiile lui Corut.

In emisiune a intrat in direct si un preot foarte pregatit, insa Corut l-a tratat cu multa aroganta in stiulul lui grosolan. Atunci mi-am dat seama ca domnul Corut isi merita dialogul cu Becali si ceea ce i-a spus acesta, mai mult nu stia oricum sa aprecieze si nici nu voia sa inteleaga.
http://www.youtube.com/watch?v=OHij9...lLfB0XIX_Cy8NG

Becali este un personaj colorat, nu spune nimeni ca este un model, dar are si partile lui bune. Spre deosebire de alte persoane publice, Becali mi-e mai simpatic pentru ca este mai uman, mai putin prefacut, este genul de om la care ce-i in gusa si-n capusa. Nu cred ca se da credincios de ochii lumii, ci mai degraba a inteles credinta prin prisma educatiei si a felului sau de a fi.
Reply With Quote